Бертрам Ролман: Трябват спешни мерки на пазара на труда
Собственикът на групата "Пирин-текс" - гр. Гоце Делчев, пред "Капитал"


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Визитка
Бертрам Ролман управлява групата "Пирин-текс" - гр. Гоце Делчев. Той е завършил гимназия по музика и изкуства в Ашафенбург, Западна Германия (1966 – 1971), и курс по технология на производството в текстилната индустрия (1977 – 1979). Професионалният му опит е свързан с работа в машиностроителен завод в Германия и в семейната фирма – "Ролман" - Западна Германия. Създава и управлява бизнес в три държави – Германия, Гърция и България. Бил е вицепрезидент на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил, президент на Германо-българската индустриално-търговска камара, член на УС на Европейската конфедерация за текстил и облекло.Компанията
Групата "Пирин-текс" се състои от четири дружества – "Пирин-текс", "Пирин текс продакшън", "Пирин текс трейдинг" и "Пирин текс сървиз". Заетите в нея са близо 1500. Първото дружество – "Пирин-текс", е основано през 1993 г. То е дъщерна фирма на германската Rollmann & Partner Fashion Management GmbH, която има 100-годишна история в производството на облекло. Тя започва работа през 1922 г. като малка шивашка работилница, управлявана от семейството на Георг и Регина Ролман. През 1965 г. в Клеещад е отворена първата фабрика на фамилията. Днес само годишното производство на компанията в България възлиза на около 1 милион бройки мъжки и дамски облекла – сака, панталони, палта, якета, поли, рокли, елеци, ризи, блузи. Освен собствената марка Rollmann в "Пирин-текс" се шият и костюми за Hugo Boss, Joop, Kenzo и др.Фабриката на компанията в Гоце Делчев е модернизирана и разширявана два пъти - през 2002 и през 2014 г.
Групата е сред най-големите производители на текстил и облекло на българския пазар. През 2018 г. сумарните приходи на четирите дружества са били близо 75 млн. лв. Две от тях са завършили годината на загуба, а две с незначителна печалба (виж таблицата).

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Например могат да се дават нормални заплати. Защо не опитате?
До коментар [#1] от "Костадин Иванов":
Каквито и да е заплати да дават хора вече няма - базработицата у нас е на исторически минумум.
Що се отнася до внос от чужбина - не трябва да се стига до дъмпинг.
Решението е да се вдигне МРЗ - на поне 400 евро. И заедно с това да отворят трудовия пазар за македонци, украинци, молдовци, арменци.
Така ако чужденци дойдат да работят в БГ поне няма да свалят заплатите до едно неестествено ниско ниво.
До коментар [#1] от "Костадин Иванов":
Просто защото ще фалират.
Откровено казано, текстилната индустрия изчезва прогресивно от България. Ако се вдигат заплатите - така е писано.
Виетнамци или нищо - това е положението..
Да, могат да се поканят хора, но такива, които ще работят.
Тазе гадина готвачите в един хотел на Слънчака бяха млади молдовци. Харни момчета ама не ги биваше в готвенето, вероятно и не им плащаха добре.
"Евала" на такива инвеститори и песнопойците им от капитал.
Ако сте истинска медия ще разгледате случая:
https://www.facebook.com/VanyaGrigorovaPage/photos/a.344917169705313/620783262118701/?type=3&theater
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.