Най-динамичните IT компании: Преструктуриране и органичен растеж
За поредна година София доминира класацията на софтуерните дружества в "Гепард"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българският IT сектор традиционно е сред най-светлите и оптимистични места в българската икономика, така че не е изненада, че има немалък брой компании в индустрията, които отбелязват впечатляващ ръст на приходите си. В секторното подреждане на "Гепард" през 2019 г. се наблюдават няколко тенденции: растежът на лидера идва от преструктуриране, а не от органичен растеж, сред всички компании в класацията без една се наблюдава и ръст на броя на служителите, а може би най-добрата новина е, че след в предишното си издание класацията бе изцяло софийска, сега се наблюдава завръщане на разнообразието: две компании от Варна и една от Бургас влизат в тазгодишното подреждане на IT гепардите.
"Гепард" по правило е класация на успеха и последното й издание не прави изключение. В числено изражение нещата изглеждат така: средният ръст на компаниите от второ до 20-о място е над 100% повишение на приходите през 2018 г. Нещата изглеждат още по-оптимистично, ако се разгледа и лидерът, "ДейтаАрт Юръп", българският офис на международната DataArt, който отбелязва ръст 455% и е далеч пред всички (втората компания в общата класацията, "Ендава", е с "едва" 157% растеж на приходите).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Недостатъчен брой инженери, защото:
1) Компаниите не инвестират в образование като се започне още отначалното със специализирани курсове (във формата на игри за най-малките)
2) Не се инвестира в развитие на човешкия капитал - обучения , които да направят ИТ тестери в админ-и, инфраструктурни специалисти, че дори и поддръжка/програмисти. По този начин ще се запълни по-висока позиция с обучен собствен кадър, който ще е доволен на заплата под средното за позицията, но значително над текущата му. Ще се освободи и тестерска позиция за някой икономист или с някакво друго не ИТ образование.
3) Опитват се (доста успешно и мрънкат после) да си спестят някой лев за бонус или привличане на инженери.
4) Не се рискува с наемане на завършили студенти и/или служители с различно от ИТ образование за ниските позиции, последващо вътрешнофирмено обучение и израстване
5) Масово не се предлага работа с обучение от вкъщи. Ясно е че не от всеки икономист ще стане тестер, но рискът си струва. От много места в страната ще работят и учат поне година за 1000лв /мес.
Всеки иска да е ИТ, но много хора нямат смелост да зарежат сигурна заплата от 700 лв за да вземат двойно като ръчен тестер.
Вярно няма гаранция на 100%, ще има и обучения без резултат, но това е работата на началник-секторите - да преценят къде има смисъл да се инвестира в образование и растеж и къде не.
Аз не знам за една ИТ компания, която да се е отказала от разрастване в България. Очевидно инвеститорите са доволни. Колкото и да се плюе по бързите курсове за програмисти, точно там се корени повсеместния растеж на служителите в сектора.
Масовката работи. Хората се учат в движение - и успяват.
До коментар [#1] от "Един Българин":
С много неща съм съгласен, но цялостно - не.
Не им е работа на фирмите всяка да развива образование. Това е работа на държавата или на отделни обучителни центрове. Фирмите могат само да помагат.
Крайно неподходящо е да се сочи пример с ръчен тестър, когато става въпрос за цялостната индустрия. Приходите се генерират от разработки, ръчните тестъри са по-нискоквалифициран персонал. Иначе е много правилно, че трябва да се дава възможност на хората да работят от вкъщи. Във много фирми е разрешено, все пак. Факт е, че в момента няколко компании разработиха регионални офиси в големите градове, което е страхотно начало. Това също помага хората да работят в родния си град и освен това развива регионалната икономика.
Освен това, много от малките фирми рискуват да наемат млади кадри. Само че - трябват знания и да демонстрираш желание. Няма фирма, която ще отхвърли човек, знаещ добре principles of OOP, SOLID, patterns, Тези неща се научават лесно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.