"България сат" планира до две години 65% от спътника да се ползват
Дружеството, което изстреля сателита си през 2017 г., преговаря с компании от Гърция, Белгия, Румъния и Украйна
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
До две години "България сат" планира да достигне капацитет 65% на спътника си, който изстреля през 2017 г. след инвестиция над 230 млн. долара, обяви на среща с журналисти изпълнителният директор на дружеството Максим Заяков. В момента той е запълнен 15%, допълни мениджърът.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Уж се казва BulgariaSat1, но не пуснали нито един безплатен български канал за българското малцинство в Сърбия, което използва сателита чрез местния DTH оператор Polaris Media. В същото време в България от всяка чалга-радиостанция гърми нон-стоп сръбска чалга, без да имаме сръбско малцинство или сръбски собственици на медии. Май наистина не сме народ, а мърша :(
Спътник България сат 1 е контролиран от чужда държава. А нашата опитва да го плати и да си го вземе. Какво означава "до 2 години ще ползва 65%" ?! Това шега ли е. Не може да стартира апарата или няма гориво. Спътникът се ползва за други цели. Напълно подкрепям и написаното по горе, че трябва да има поне една честота със свободни български канали без чалга, предназначение за Българско Поморавие.
Изключително странно е един проект да е успешен самостоятелно, но почти да фалира компанията, която го създава.
Или дълговете са останали при Булсатком (което е много странно споразумение за раздяла на компанията), или бизнесът на БСАТ е достатъчно рентабилен, за разлика от Булсатком.
Как позволиха да се стигне до тази ситуация?
До коментар [#3] от "Георги Георгиев":
Дълговете са при Булсат ком. Затова и ситуацията е странна. Още повече се изненадах, като прочетох, че Булсат ком си останали при Хелас сат!
"Още преди изстрелването "Булсатком" и "България сат" бяха сключили дългосрочен договор за ползване на сателита, но в крайна сметка мениджърският екип в оператора реши да продължи да работи с досегашния си доставчик Hellas Sat. В края на миналата година "Булсатком" и "България сат" се споразумяха да прекратят отношенията си, но Заяков не коментира дали са изплатени неустойки по договора."
Какъв иначе е смисълът на тази инвестиция от стотици милиони, като накрая за Булсат ком тя няма никакъв положителен финансов тласък? Остава да се приеме, че решението за тази инвестиция е било тотално лош мениджмънт. Грубо казано, имаш бизнес и ползваш наета инфраструктура, за да го осъществяваш. Този наем е Х на месец и на година при фиксирани малко или повече приходи за същите периоди. След което решаваш да инвестираш в собствена инфраструктура за същият бизнес. Само че сумата Х в резултат на това се превръща в сумата У, която е в пъти, може би и десетки пъти по-голяма от сумата Х, с която ти като мениджър на бизнес си стигнал до момента, в който си бил ПРЕДИ да решиш да започнеш да харчиш У. Приходите както казах са в голяма степен фиксирани, тъй като пазарът отдавна е уплътнен, не се очакват значителни повишения в броя на новите клиенти, нито пък конкуренцията позволява чувствително, пък дори каквото и да е осезаемо повишение на цените/приходите от основната услуга. Е, какъв би бил резултатът, може да предвиди всеки тийнейджър, камо ли сериозен мениджър. Класически случай на некомпетентен мениджмънт и вземане на стратегически грешни за основната компания решения. Жалко за хубавата марка и бизнес на Булсатком. 2017 до 2022 са пет години, от предполагаемите двайсет, които са животът и актуалността на спътника. В реалният бизнес, никой не прави инвестиция ако не са осигурени поне 80% от нейната наситеност и от там възвръщаемост на вложените капитали. Как така с 15% ангажиран капацитет и с отсъствието на най-големият и дългосрочен клиент - самият Булсат ком, се очаква да се случи чудо от Алиса в страната на чудесата? Що за полуграмотна дивотия?
На този сай можете да видите какво правят съучениците ми от Враца с мен вече 7 години. 24/7 сателитно следене по света и системен тормоз.
https://krasimira.webnode.com
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.