

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Не знам дали изразът "разрушител на модели" бе правилен тогава, но винаги съм бил склонен да поемам рискове." Така Боб Айгър наскоро обясни подхода си към управлението на Disney. През 15-те си години начело поетите от него рискове превърнаха американската компания от умерено печеливш бизнес, чието съществуване бе заплашено от дигитални иноватори като Netflix и Amazon, в един от най-могъщите бизнеси, разчитащи на съдържание и технологии. Печалбата се увеличи четирикратно от 2.5 млрд. долара през 2005 г. до 10.4 млрд. долара през 2019 г. Пазарната капитализация скочи от 48 млрд. долара до 230 млрд. долара. Тези постижения превърнаха Айгър в един от най-уважаваните (и добре платени) корпоративни шефове на земята.
На 25 февруари Айгър отново показа любовта си към разбиване на традициите, като обяви моменталното си напускане на поста изпълнителен директор. Преди това той се бе заигравал с идеята няколко пъти, но в крайна сметка променяше мнението си. През 2016 г. неговият наследник бе уволнен. От тогава насам Айгър удължава два пъти договора си и се очакваше да продължи да бъде изпълнителен директор още няколко години. Той ще продължи да бъде президент в групата и ще се фокусира върху креативните процеси в нея до края на 2021 г. Дневните операции по управлението на компанията обаче вече са в ръцете на Боб Чапек, безопасен избор, който досега управляваше увеселителните паркове на Disney.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.