САЩ затварят и последната вратичка в безмилостното си преследване на Huawei
Само след няколко месеца китайският телекомуникационен гигант ще остане без чипове, а и без опции
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Благодарение на високото си качество и ниските цени телекомуникационните устройства на Huawei са популярни в целия свят. Не и в Америка обаче, откъдето китайският гигант е прогонен поради (недоказан) страх, че те могат да бъдат използвани от шпиони в Пекин за подслушване на американци. Но да изгони Huawei от САЩ и да натиска съюзници като Австралия и Великобритания да направят същото, не беше достатъчно за администрацията на Тръмп. Изглежда, тя иска Huawei мъртва.
Миналата година Министерството на търговията в САЩ забрани на американски фирми да продават произведени в Америка чипове на Huawei, които са основна част от световната индустрия за полупроводници. През май министерството добави правило, забраняващо на местни и чуждестранни фирми да използват техника за производство на чипове, произведена в Америка, за да създават процесори по поръчка за Huawei. На 17 август търговското министерство отново затегна примката - този път според много експерти окончателно. Новото им правило забранява на когото и да било да продава чипове на Huawei, направени по поръчка или не, ако същите са били произвеждани с американска техника. Това практически включва всеки производител на чипове в света, включително тези в Китай, затваряйки по този начин вратичките, които опитните адвокати на глобалната индустрия за чипове бяха намерили в предишните укази. Цената на акциите на MediaTek, тайванска компания, която се надяваше да продава на Huawei основни части, се срина с 10%, след като излезе новината.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Високото качество??? ...Ха..., а как се нарича краденето на чужда интелектуална собственост - трансфер на технологична компетентност?
Аре да видим сега високия иновативен капацитет на китайските крадци....
Освен да отнесат фабриката...
Нападението над Huawei ми напомня малко на Фау-2. Една вманиачена по своето величие сила възлага сериозни надежди върху слаб коз.
Интересно е какво ще се случва в бъдеще.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.