Бизнесът с пластмаса в България: има ли бъдеще след бъркалките
Около 50 фирми ще бъдат засегнати и търсят алтернативи на еднократните пластмасови изделия
Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
От 3 юли т.г. влиза в сила европейската директива, забраняваща осем вида пластмасови продукти за еднократна употреба, сред които са прибори за хранене, чинии, сламки, съдове за храна, бъркалки за напитки, клечки за уши. По неофициални данни компаниите в сектора, които ще бъдат пряко засегнати от това решение на европарламента, са около 50. Всички те трябва да преустановят производството на въпросните изделия и да потърсят други пазарни ниши.
Няма информация за размера на бизнеса на производителите, които ще трябва да се съобразят със забраните. Сред най-големите фирми за производство на пластмасови прибори за еднократна употреба, сламки, бъркалки, опаковки са "Теда-ММ" - Ботевград, "Матрикс пак" - Пазарджик, "Пиринпласт" - гр. Гоце Делчев, "Начев" ООД - Ботевград, "Монпласт" - Пловдив, "Жу-БГ" - Габрово. Според данните в Търговския регистър общите приходи на тези компании надхвърлят общо 50 млн. лв. за 2019 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Интересно нещо е общественото мнение. Някак си очакваме, че близката атомна електроцентрала ще следи какво се случва с всеки грам уран, но когато става дума за чашките за кафе забравяме за тях в момента, в който получим документ, че сме си платили продуктовата такса.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.