Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
- Фирма "Про Смарт" (Pro Smart) стои зад проект за соларни керемиди, разработени и произведени в България.
- Цената за покриване на 100 кв.м покрив със соларни вместо с традиционни керемиди е няколко пъти по-висока като първоначална инвестиция.
- Периодът на експлоатацията на фотоволтаичните керемиди е поне 20 години, а вложените средства се изплащат за между 8 и 11 години.
Фотоволтаичните керемиди на Tesla обещават да бъдат най-добрата алтернатива за добиване на зелена енергия от покривите на домовете. Проектът на Илън Мъск обаче се сблъсква с редица трудности, свързани с масовото навлизане на слънчевите керемиди - от възможностите за финансиране до соларните панели, които са не само по-бързи и лесни за монтаж, но и по-ефективни и евтини, коментира Ивайло Мирчев от фирма "Про Смарт" (Pro Smart). Компанията с основен фокус върху IoT (интернет на нещата) стои зад проект за соларни керемиди, разработени и произведени в България. Идеята възникнала през 2018 г., но екипът пристъпва към реализацията й през миналата година. "Про Смарт" разработва и произвежда устройства, които чрез интернет свързаност контролират всичко - от входни врати до газови бойлери. Проектът за соларни керемиди е логичен ход, тъй като имаме натрупан опит в модули за отдалечено управление на соларни системи", обясни Ивайло Мирчев.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Приликата на лица и събития НЕ е случайна. Това е същия Ивайло Мирчев. Нито личността му, нито цитирания бизнес са проблем. Защо не го споменахте?
Хубаво, че имали 20 години живот, но ако през това време откажат, къде ще го търсим Ивайло Мирчев да ги подмени в гаранционния срок? Такова нещо се купува само от фирма с дълъг опит и добра репутация - иначе става като обявите по входовете "подменям тръби - гаранция 20 години" - а то тази фирмица още догодина вече не съществува.
Да не говорим ако са правени някъде в Китай и спрат да ги внасят, когато се повредят само няколко и няма вече от същите, ще трябва да изхвърлиш и останалите, ако са навързани паралелно и работят само като цялостна система.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.