Токът - скъп, газът - кът. Европа трепери.
Скъпата енергия нарушава веригите на производство и доставки в Европа и тази зима обикновени стоки могат да станат дефицитни


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Високите цени на тока и природния газ вече засягат и други сектори на икономиката.
- Правителствата в Европа предприемат мерки в подкрепа на пострадалите бизнеси и граждани от високите цени.
- Дългосрочните решения са свързани с ускоряване на прехода към свят с ниски въглеродни емисии.
Малките фини балончета в бирата и в газираните напитки са нещо, за което едва ли сте се замисляли. Сега обаче има опасност точно заради тях, или по-скоро заради липсата им, в цяла Европа да бъде затруднено производството на бира и безалкохолни или поне цената им да се увеличи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
"Затова вече се чуват гласове на експерти ...... Средствата за тази помощ могат да бъдат събрани от неочакваните печалби на държавните енергийни компании (такава е идеята в България с АЕЦ "Козлодуй")" - що за експерти са така наречените "експерти". Когато се извършваше подготовката за затварянето на 4 -те блока на Козлодуй, за да се отвори място за ВЕИ-та, всички тези пишман политици и експерти си чоплеха носовете и доволно потриваха ръце в очакване на безвъзмездните пари от ЕС, за да си изградят ВЕИ-та. Същите тези хора си приемаха преференциалните цени за изкупуване на тока от ВЕИ. А сега отново предлагат кражба на държавни средства от държавната АЕЦ. Искат да ги раздават на потребителите. Кои потребители? Може би частните фирми? Ако е така, това е наказуемо според законите на ЕС - държавна помощ за частни фирми. В допълнение това е умишлено съсипване на държавна собственост. Какво ще се случи с ремонтните кампании на АЕЦ, с безопасността, с производствения план на АЕЦ когато остане без средства.
По-разумно би било да се вземат свръх печалбите на ВЕИ централите . Собствениците им са ги изградили с безвъзмездни евро фондове, нямат разходи за персонал, имат преференциални изкупни цени и дългогодишни супер-свръх печалби. А да не забравяме и банките, че и те имат свръх печалби. С тези пари може да се подпомагат производителите.
Държавата с държавните пари да се грижи за училищата, детските градини, майките в майчинство, пенсионерите, инвалидите ... .
А и да не избягваме темата за АЕЦ. Ако така наречените ни политици и експерти бяха истински национално отговорни сега щяхме да имаме два нови блока в Белене в експлоатация и щяха да носят печалба
Каква бира, ако се случи по-студена зима ще има режим на тока из цела Европа, къртене и палене на дограми и мебели за да се стоплят. Бунтове. Бирата и газираната вода ще са им най-малкият проблем. Ще има Урсулафонлайенова зима.
Всичко тръгва от глупостта на либералната геронтокрация в Брюксел, наложила пазарно ценообразуване на ток и газ, без преди това да е осигурила реална конкуренция с излишък от евтина енергия и ресурси. Със силово налагане на скъпата и ненадеждна зелена енергия и ограничаване на евтината.
Тия планове и петилетки за спасяване на планетата са хубаво нещо, но не се прави така в движение неподготвен. Първо си връзваш гащите, защото иначе свършваш на вратата на Путин да молиш за кюмур.
Предлагате държавите да теглят заеми, с които да компенсират граждани и фирми за високите цени на ток и газ. Но тия заеми ще ги връщат същите граждани през данъците си. Това е като гражданинът да вземе бърз или банков кредит за да си плати високата сметка за ток. И това го представяте като "решение" на проблема? Осъзнавате ли колко е абсурдно?
Каква "златна възможност" към нулеви емисии е тази криза? Точно обратното, показва несъстоятелността на тези идеи. Може ли причината за кризата да е нейно решение? И нормално ли е този "преход" да се случва така хаотично и екстремно, на гърба на граждани и фирми?
И аз не можах да разбера как може да наричате "златна възможност" дългосрочната замяна на сравнително евтини, макар и краткосрочно скъпи, фосилни горива с устойчиво значително по-скъпи "зелени" ВЕИ (което е иронично и по линия на това, че планетата става по-зелена именно благодарение на СО2, с който се хранят растенията). Как си представяте някой, който няма пари за бензин, да си купи ел. автомобил, който е в пъти по-скъп от колата, която вече има?
И да попитам - още ли се считате за дясноориентирана медия, щом предлагате държавата да увеличи "плащанията към потребителите"? Тия плащания веднъж вече са дошли от потребителите под формата на данъци, така че почнахте да се занимавате със "стъкмистика" като в късния соц.
Ако има едно очевидно решение (убеден съм, далеч не единственото), то е да се махнат квотите за СО2, които надуват цените. И крайно време е някой да извика, че царят е гол - т.нар. климатични политики убиват бизнеса, а климатът всъщност си е съвсем добре и не застрашава живота на Земята повече от обикновено. 25 години слушам всеки ден за някакви апокалипсиси, а като погледна през прозореца, е все едно и също.
След като дори автора на статия в реномиран вестник казва че поради липса на промишлен въглероден двуокис може да пострадат мехурчетата на бирата, какво може да се очаква от експертите в Брюксел?
А иначе всичко започва от така нареченият въглероден ДАНЪК. Който по чудо не се прилага съвсем за природната газ, която по чудо дойде директно до Германия и както знаем Германия не иска да плаща на никой в Европа.
Изобщо, да видим доколко знаем история:
През втората световна война в Германия има недостиг на бензин и мазут. Въпроса е: какво предприема Германия :
А) спира използването на петрол за танковете и автомобилите и минава на алкохоли.
Б) Спира газтта за отопление и осветление.
В) Започва производството на бензин от дърва.
Г) Затваря електростанциите на газ.
Д) Превзема Етиопия.
Криза :"най-тежката криза от десетилетия заради пандемията от Коронавирус". Не господа, не заради Коронавирус, а заради политическите, полицейските и икономически мерки предприети по този повод. Мерки, унищожавашщи обществото започвайки със социална дистанция и 14 дневни карантини и завършвайки с дискриминация и сегрегация по приемане или не да се участва в изпробване на ваксини. Ако не бяха се приемали абсолютно никакви мерки тази епидемия, превърната в биологическа война, в Европа щеше да свърши с подвиване на опашката от страна на СЗО и отменяне на пандемичното положение. Европа щеше да продължи да е демократична и развиваща се икономически, па дори да беше измряло 2% от населението ѝ, 10% от населението над 67 години. Нещо, което без предприетите мерки за култивиране на все по-заразни варианти нямаше да се случи. Когато никой не работи 4 месеца средно в Европа, няма начин това да не се превърне във всеобхватна криза и инфлация. Да не говорим за опитите на бюрократите да използват тази криза за да прекършват националните икономики с жестоки данъци и ограничения, като например намаляване на скоростта в градовете до 15 (словом петнадесет километра в час), че да се ускорявала икономиката, защото се спасява живота на пешеходците. Когато някой не е готов на жертви заради свободата си, губи не само свободата си, ами и земята си.
Нищо ново под слънцето - дежаву от преди 30 г. Хората просто спряха да работят за корумпирана система , а онези от горе им спретнаха една кризичка от епроведка , та да няма много революции .
Токът - скъп. Газът - кът. Но сме зелени.
Честито дами и господа! Вчера 5 октомври цената на борсата на газа достигна $1456! Газпром не протестира за забавяне лиценза за СП-2, просто се кефи по-дълго да продължи, за да продава на цена не по формула, а по невидимата ръка на пазара, която наложиха брюкселските зелки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.