Nexo отвътре
Българската криптобанка Nexo управлява активи за 10 млрд. долара, но около нея има и противоречия
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Българската крипто банка Nexo е сред най-големите в глобалната индустрия и управлява активи за 10 млрд. долара.
- Тя работи в нерегулирания свят на криптовалутите, който засега позволява банкова дейност без регулация.
- Nexo е изправена пред трудностите на собствения си бурен растеж, както и пред претенции на клиенти, дело в САЩ, обвинение за пазарна манипулация и неясната еволюция на бизнес модела си.
"Ако бяхме банка в България, щяхме да сме най-голямата", казва Антони Тренчев, един от основателите на компанията за криптокредитиране Nexo. Понеделник сутрин е и "Капитал" разговаря с него и партньора му Коста Кънчев, докато криптопазарът е оцветен в червено. Графиките по екраните чертаят спадове от по около 10%, което, ако се случваше на фондовата борса в една класическа финансова компания, би предизвикало паническо жужене по етажите. Но тук всичко си е в реда на нещата, защото това е всекидневие.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Съмнителна работа, съмнителни хора.
Бих стоял далеч.
Браво на Николай Стоянов! Изключително задълбочена статия. Гледал съм ги няколко пъти като работодател и така и не разбирах с какво се занимават тези "младежи" и след тази статия ми е трудно да разбера.
Явно се занимават с всичко забранено и разрешено по белия свят, но в дивия запад на крипто пазарите. И понеже не вярвам в криптовалутите - браво на "младежите", че са си осигурили доходи и заплати на толкова хора и цоцат наивници по света :D
Аз не мога да разбера кой взема кредит от такива "банки" щом за да вземеш $100 трябва първо да вложиш $200 в крипто. Ти ако вече имаш $200 за какво ти е да вземаш кредит $100 и да плащаш 12.9% лихва, а не си изхарчиш половината от твоите $200? Явно идеята им е да си държат криптото с надеждата то да поскъпне още, но да си имат и пари за харчене междувременно. Това е все едно да купуваш крипто на марджин. Само крипто е достатъчно рисково, но крипто на марджин хептен. Но - както каза горният коментатор, щом има балъци, ще се намери и кой да ги стриже.
И аз не разбрах какво точно правят, но щом осигуряват работни места в страната и вкарват свежи пари, можем само да им пожелаем успех.
Но ако искат да оцелеят по-дълго е добре да заобикалят американския пазар, каквото и да им коства това. "Нерегулиран" и "САЩ" в едно изречение винаги води до проблеми. А знаем, че съдебната им система не признава граници.
За българския пазар си знаят, естествено. Твърде малък за да е оправдано да се набиват на очи, след като от тук работят.
Случаят с Chainlink за мен е доста намирисва:
1. Започват да приемат обезпечения с това крипто
2. Започват да държат това крипто като обезпечение при положение, че са собственици на заложените токени
3. Отварят къса позиция последвана от дълга: тоест, ако първо стойността на Чейнлинк падне с повече от 50% те имат право да продават токените на своите клиенти (които са тяхна собственост за периода на кредита), а като се вдигне - те ще продадат на голяма печалба
4. Манипулират настроеният с доклад от измислена фирма с вероятна цел да свалят стойността на Чейнлинк.
Като цяло гениална схема, изискваща невроятен тайминг и прецизност. Но си мирише на лайна отвсякъде...
Супер готина пирамида
Респект
Това, че Естония гонят всички крипто компании показва, че е политическо решение и не е насочено към Нексо персонално. Te са от многото засегнати. Миналата година замразиха близо 2,000 лиценза, включително техния и този на binance, а сега явно и на последните останали https://cointelegraph.com/news/estonian-regulator-wants-to-revoke-all-crypto-exchange-licenses
Какъв ще е крипто бизнесът там вече е ясно — няма да има такъв.
Крипто компания с повече лицензи от Nexo няма: https://nexo.io/licenses-and-registrations. Списъкът е оглавен от одит в реално време от Armanino LLP — една от 25-те най-големи публични счетоводни фирми в САЩ: https://real-time-attest.trustexplorer.io/nexo. Пирамидите не работят така, плащат 6% на ден, не на година.
До коментар [#] от "":
Приказката за българите и казана. Не ни трябва пазач. Важно е да се изплюем на всички българско и родно
Българи и финансови измами? Не, това няма как да се случи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.