Третият завод на Liebherr в Пловдив - за бетоновози
Германският концерн е най-големият производител на машини и оборудване в страната. В новата фабрика инвестицията е 17 млн. евро


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- През 2000 г. Liebherr отваря първото си производство в страната - за хладилници.
- Новото предприятие от групата ще работи основно за европейския пазар.
- Сградата на завода сега е наета, но се водят преговори за покупката й.
Германската Liebherr Group официално отвори своя трети завод в Пловдив - "Либхер конкрийт технолоджи". Новата фабрика произвежда части за възли, бурета за бетоновози и сглобява бетоновози. Инвестицията е 17 млн. евро - 15 млн. за завода и помещенията и 2 млн. за преноса и купуването на нова апаратура. Заводът отново е в южната част на града, част от "Тракия икономическа зона" (ТИЗ), където са разположени работещите от години два други завода на групата - за хладилници и за климатични системи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Сама по себе си добра новина.
Някои от подробностите, обаче, са интересни и не говори добре за Капитал да ги пропуска или да не се интересува от тях; както за това предприятие, така и за други на големи за българските мащаби компании.
Като, например, дългия период от започването на проекта до пускането на първа продукция. Причини? Мога да посоча две. 1) Непознаване на пазара на работна сила в района - предлагаха се заплати /за квалифицирани заварчици, например/, каквито отдавна не са привлекателни в България. 2) Не добре подбран управленски състав - хора без компетенции и практика, дори и в България в създаване и управление на линии за серийно производство на относително големи заварени конструкции с високи изисквания за качество.
Друга подробност - преработването в движение на главната инвестиционна цел - прхвърляне в България на производството на бетон-миксери, монтитрани на ремаркета и закриване на производството им в Германия.
Иначе - желая спорна работа на хората в Радиново и повече журналистически хъс на хората в Капитал.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.