Текстилът е "новата пластмаса". Какво ще се промени за дрехите?
Стратегията за рециклиране и повторна употреба на текстила на Европейската комисия предвижда промени от боядисването, през броя колекции до разделното събиране
Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Данните са на Европейската комисия, която през март т.г. прие Стратегия за рециклиране и повторна употреба на текстила - дрехи, килими, тапицерии, пердета и др. Фокусът в нея е върху повторната употреба на дрехите и влагане на текстилни влакна, получени от рециклиране на текстил.
Основното в стратегията
Изисква:- Нови правила за проектирането на текстилните изделия, с които се определят минимални изисквания за използването на рециклирани влакна в текстилните продукти и се гарантира, че те ще са по-дълготрайни и по-лесни за поправка и рециклиране.
- Действия за справяне с непреднамереното изпускане на пластмасови микрочастици от текстилни изделия. Освен към проектирането на продуктите мерките ще бъдат насочени към производствените процеси, предпрането в заводите за промишлено производство, етикетирането и насърчаване използването на иновативни материали.
- Производителите на дрехи ще трябва да намалят броя на колекциите, които пускат годишно. Така ще се задейства механизъм за справяне с бързата мода, която в стратегията е определена като "евтино, нискокачествено облекло, което се произвежда много бързо, често при лоши условия на труд извън ЕС".
- Забрана за унищожаването на непродадени и върнати текстилни изделия с цел намаляване на свръхпроизводството и свръхконсумацията, а унищожаването им е загуба на стойност и ресурси.
- Въвеждане на екомаркировка за текстил и обувки, чрез която потребителите лесно и по разпознаваем начин да правят избор на екологични текстилни продукти.
- Задължително създаване на организации по оползотворяване на текстил. Според Европейската комисия системите на организациите по оползотворяване са се оказали ефективни за разделното събиране на отпадъците и последващото им управление и затова държавите членки ще трябва да ги приложат и за текстила.
- Стимулиране на кръгови бизнес модели, особено в секторите за повторна употреба и ремонт.
Крайната цел е страните от ЕС да постигнат високи нива на разделно събиране на текстилни отпадъци до 2025 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.