"Карлсберг България" инвестира 23 млн. лв. в линия за кен опаковки в Благоевград
Проектът ще бъде завършен през първата половина на 2023 г.


Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Производителят на "Пиринско" и "Шуменско" - "Карлсберг България", получи сертификат за инвестиция клас "А" за изграждане на нова кен (CAN) линия в пивоварната в Благоевград. Проектът е на стойност 23 млн. лева и ще бъде завършен през първата половина на 2023 г., съобщиха от компанията. Финансирането е със собствени средства.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеПроизводителят на "Пиринско" и "Шуменско" - "Карлсберг България", получи сертификат за инвестиция клас "А" за изграждане на нова кен (CAN) линия в пивоварната в Благоевград. Проектът е на стойност 23 млн. лева и ще бъде завършен през първата половина на 2023 г., съобщиха от компанията. Финансирането е със собствени средства.
В нова сграда
В производствената база на "Карлсберг България" в Благоевград ще бъде обособена нова сграда с общ размер 2400 кв.м, в която ще бъде изградена поточна линия за производство на бира в кен опаковки от 0.5 л. Към сградата ще има склад и други съоръжения за енергийно стопанство, уточниха за "Капитал" от компанията.
Инвестицията ще позволи на пивоварното дружество да разшири портфолиото си от предложения и да произвежда бира в кен опаковки в България, вместо да ги внася от съседни страни. Проектът ще открие и нови работни места - очаква се само през първата година да бъдат отворени до 10 нови позиции. Компанията планира да инвестира и в съпътстваща инфраструктура.
"Шуменско пиво" е една от най-старите пивоварни в България - създадена е през 1882 г. от чешкия майстор пивовар Франц Милде заедно с предприемчиви шуменци. След 2002 г. става част от датския концерн "Карлсберг". Днес българското дружество разполага с две пивоварни - в Шумен и в Благоевград, както и с логистични центрове и търговски офиси в страната.
Продуктовото портфолио на "Карлсберг България" включва "Шуменско" и "Пиринско", Carlsberg, Tuborg, Zatecky Hus, френската Kronenbourg Blanc, чешката Budweiser Budvar, германската пшеничена бира Erdinger и американската Brooklyn Lager, както и сайдера Somersby.
И през 2021 г. "Карлсберг България" запазва лидерската си позиция в бранша с 201.8 млн. лв. оборот с голяма дистанция от конкурентите си. Печалбата на дружеството за миналата година е 39.494 млн. лв., а на последното общо събрание беше решено тя да бъде разпределена за дивидент след заделяне на задължителните резерви в капитала на дружеството.
Зелени политики
От няколко години пивоварната в Благоевград работи с технология за пречистване на отпадни води. Приключва изграждането на пречиствателна станция в пивоварната в Шумен, която ще заработи през 2023 г.Компанията е монтирала и 640 слънчеви панела с мощност 250 kWр (киловат пик) в Благоевград, които снабдяват производствената база със зелена енергия. Предстои пускане в експлоатация на още 320 панела с инсталирана мощност 125 kWp. Произведената от соларния парк електроенергия се използва изцяло за нуждите на предприятието, а очакваното годишно производство е 450 MWh.
"По цялата верига на стойността за периода 2015 - 2019 г. постигнахме 14% намаление на относителните въглеродни емисии на ниво компания благодарение на програми за енергийна ефективност в пивоварните, оптимизиране на дистрибуцията и доставка на продукти и суровини, отговорно използване на ресурсите, както и обновяване на нашия автопарк с хибридни автомобили", заяви в интервю за "Капитал" през май т.г. Войчех Жабински, изпълнителен директор на "Карлсберг България".
5 коментара
Всичко хубаво, но ако държавата започне някаква процедура за да може тези кенчета да се рециклират ще е велико чудо на чудесата! Във България всеки хвърля, където му падне и просто е трудно да проумее човек, как може поне едни кенчета да не се рециклират! Лесно е, чисто е, пази природата и алуминият се използва отното
Страхотна инвестия - инвеститор клас А ще открие до 10 работни места... ниво на средно малко ресторантче. И колко готино - шуменската пивоварна, една от най-старите, ще бърка нещо в Джумаята и ще го кенира под модерни брендове...
За съжаление най-скапаната чужда бира е поне на нивото на премиен български бъркоч - дали на карлсберг или ония другите гоУеми играчи - няма значение.
Е, какво тогава е уникалното в "чешките", "датските", "немските" и всякакви бири, които една и съща компания вари и бутилира в България с български суровини? Това си е жива заблуда и измама за потребителите - ами повече няма да купувам изброените "оригинални" марки, които ги правят на един и същ конвейр! Добре, че ми отворихте очите - отсега само Загорка, макар да е на друг лайнян концерн...
До коментар [#3] от "Nick Tsekov":
От къде знаеш от къде са суровините? Освен водата почти всичко друго е внос. И не си мисли, че ана бере хмел на ръка в жатец
До коментар [#3] от "Nick Tsekov":
На практика точно водата е най- важна.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.