Участници в обучение за студенти на "Хуауей" разказват за преживяването си
Силвия Иковска и Дарина Джеджева - участнички в обучението на програма Seeds for the Future


Съдържание от "Хуауей технолоджис България"

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Програмата се провежда в няколко етапа, като в първия участниците разработват проекти, засягащи различни проблеми от ежедневието. Тази година сред проектите на участниците бяха идеи за справяне с безработицата и с бездомните животни по улиците. Следвашият етап е по желание и студентите могат да се регистрират за програмата Tech4Good, където ще получат възможността да осъществят идеите на проектите си.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеПрограмата се провежда в няколко етапа, като в първия участниците разработват проекти, засягащи различни проблеми от ежедневието. Тази година сред проектите на участниците бяха идеи за справяне с безработицата и с бездомните животни по улиците. Следвашият етап е по желание и студентите могат да се регистрират за програмата Tech4Good, където ще получат възможността да осъществят идеите на проектите си.
Две млади и амбициозни дами, участвали в обучението, споделят преживяното за тази една седмица и емоциите си - Силвия Иковска и Дарина Джеджева.

1. Как оценявате възможностите, които дават програми катоSeeds for the Futureза съвместна работа на младите хора с водещи компании като "Хуауей" в областта на ИКТ (Информационни и комуникационни технологии)?
- Водещите световни програми като Seeds for the Future дават на нас студентите ценната възможност да придобием опит в сферата на ИКТ технолигиите и да натрупаме ценен опит в сферата на световния бизнес.
Една от задачите ни по време на тази програма беше да разработим реален проект заедно с хора от различни сфери. Бяхме в непрекъсната комуникация с лидери от света на иновациите и технологиите, което правеше проекта ни още по-успешен, а знанията и опита ни - още по ценни.
2. Успя ли глобалната програма Seeds for the Future да премахне границите между младите хора от цял свят? Създадохте ли полезни контакти и приятелства с ваши колеги?
- От моя страна такава граница никога не съм налагала. Имам и защитавам факта, че всички сме хора на този свят без значение откъде сме и какви сме. За моя огромна радост в тази програма се събрахме буквално хора от цял свят, които искаме да се учим и да се развиваме, а едновременно сме подкрепени от вече успели хора... В каква по-хубава среда може да иска да попадне един млад човек?
Относно контактите, разбира се, че създадохме такива. Силно вярвам, че с тези хора ще се срещам отново в бъдеще и ще си бъдем полезни.
3. Как оценявате наученото по време на обучението, в което участвахте?
- Участвам за втора година в програмите на Huawei и със сигурност има защо, бих се включвала отново и отново. Както вече споменах, засягаме теми, разработваме проекти, работим в екип с различни хора и се учим на умения, необходими на успешния човек днес.
4. Колко важна е личната амбиция за самоусъвършенстване и отговорност за надграждане на знания и умения в полето на високите технологии?
- Това е първото и най-важно нещо в цялата схема според мен. И аз видях, че всички участващия бяхме целеустремени към успешното завършване на всяко едно от нашите задания, които ни бяха задавани във всеки един от дните на програмата. Без личната амбиция, желание и отдаденост няма начин човек придобие каквито и да било знания.

1. Как оценявате възможностите, които дават програми като Seeds for the Future за съвместна работа на младите хора с водещи компании като "Хуауей" в областта на ИКТ?
- Първоначално се двоумях дали да участвам в програмата. Тъй като уча право, се замислих дали има смисъл да опитам. Изключително много се радвам, че взех правилното решение и участвах. Ако трябва да съм честна, нямах такива познания по темите за 5G, smart cities, изкуствен интелект и ИКТ. Но тази инициатива ми показа, че всъщност ние живеем редом с тях постоянно, без да се замисляме дори. Освен това групата, в която се паднах, избра мен за лидер. Това наистина ми помогна в личен план.
2. Как ви се отрази глобалната програма Seeds for the Future и как оценявате наученото по време на обучението?
- Програмата ми се отрази много положително. Освен че придобих знания, които с удоволствие бих използвала в бъдеще, аз създадох и много приятелства и контакти - както в България, така и в другите държави, които участваха по програмата. Аз съм такъв тип човек, който разчита на самоинициатива, себеусъвършенстване и действия. Не обичам да разполагам с прекалено много свободно време. Личната амбиция е на първо място, щом става въпрос за надграждане на знания и умения в полето на технологиите.
Научих, че човек наистина не трябва да гледа през стъкления таван, който си поставя над амбициите и възможностите. Нужен е само един камък, за да бъде строшен. А този камък е личната вяра и подкрепа. Научих (или по-скоро се убедих), че България е пълна с млади таланти, и то таланти, които са амбициозни, дисциплинирани и точни. Докато правих тестовете от платформата, научих много допълнителна информация за зелената енергия и изкуствения интелект, а това са области, които силно ме заинтригуваха.
3.Смятате ли, че глобалната програмауспява дапремахне границите между младите хора от цял свят и създадохте ли полезни контакти и приятелства с ваши колеги?
- Имах доблестта, както вече споменах, да бъде лидер на най-добрия отбор в тази програма. Въпреки че не успяхме да влезем в топ 5 от 200 държави участнички в цялата програма, успяхме да минем на втори кръг, където 4 отбора се състезаваха за престижното място в тези топ 5. Поначало се почувствах много уплашена, когато моите съотборници искаха аз да бъда капитан. Може би са го усетили, тъй като за по-малко от 5 минути успях да намеря Viber контактите им и да сформирам група на отбора. Приех доста насериозно цялата задача на лидер, а отборът ми ме подкрепяше във всяка една стъпка. Успях да го ангажирам в ежедневни онлайн срещи през тази една седмица, за да обсъждаме проекта. И въпреки малкото време, с което разполагахме, смятам, че се представихме блестящо.
4. Вие завършихте обучението с най-висок резултат и бяхте отличена с титлата alumna, какво бихте казали на бъдещите студенти, които имат интерес към глобалната програма?
- Апелирам всички, които като мен се двоумят дали да участват в програмата - недейте, съберете кураж и опитайте. Болката от провала със сигурност е по-поносима от болката на съжалението. Успех!