Amazon се договори с ЕК да не дава предимство на своите продукти в платформата си
Компанията прави промени, за да избегне глоба от Брюксел


Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Европейската комисия (ЕК) обяви, че приема отстъпките, направени от американския гигант за електронна търговия Amazon във връзка с разследванията за антиконкурентни тактики. Те установиха, че Amazon е дала несправедливо предимство на собствените си продукти пред конкурентните продавачи. Със споразумението компанията ще избегне съдебна битка, която можеше да завърши с големи глоби.
- Google, Oracle, Amazon и Microsoft си поделят поръчката на Пентагона за облачни услуги за 9 млрд. долара
- Amazon е поредната голяма технологична компания, която планира съкращения
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеЕвропейската комисия (ЕК) обяви, че приема отстъпките, направени от американския гигант за електронна търговия Amazon във връзка с разследванията за антиконкурентни тактики. Те установиха, че Amazon е дала несправедливо предимство на собствените си продукти пред конкурентните продавачи. Със споразумението компанията ще избегне съдебна битка, която можеше да завърши с големи глоби.
- Google, Oracle, Amazon и Microsoft си поделят поръчката на Пентагона за облачни услуги за 9 млрд. долара
- Amazon е поредната голяма технологична компания, която планира съкращения
Чрез споразумението, обявено във вторник, американският технологичен гигант ще третира еднакво всички продавачи и ще направи конкурентните продукти по-видими в "кутията за купуване" на Amazon, която генерира по-голямата част от покупките на сайта. Amazon ще създаде и втора кутия за покупка, която показва алтернативни оферти за потребителите, които решат, че скоростта на доставка е по-малко важна за тях.
Първоначалното разследване започна през 2018 г., когато регулаторите започнаха проверка на това как Amazon използва непублични данни от продавачи на трети страни на своята платформа, за да облагодетелства собствения си конкурентен бизнес като търговец на дребно. Същината на притесненията беше съсредоточена върху това как Amazon успя да спечели несправедливо предимство чрез информация за големи данни като собственик на пазара, като оптимизиране на собствените си цени или решаване какви нови продукти да пусне и кога.
Разследването се превърна в официално през следващата година, преди ЕК да отправи до Amazon възраженията си през 2020 г. Еврокомисарят по конкуренцията тогава Маргрете Вестагер каза, че Amazon вероятно злоупотребява с пазарната си позиция на най-големите си европейски пазари във Франция и Германия и "незаконно нарушаваше" конкуренцията чрез използването на данни за търговци.
"Amazon вече не може да злоупотребява с двойната си роля и ще трябва да промени няколко бизнес практики", заяви Вестагер, цитирана от Financial Times. "Конкурентните независими търговци на дребно и превозвачи, както и потребителите ще се възползват от тези промени, отварящи нови възможности и избор", добавя тя.
Ако Amazon наруши ангажиментите, комисията може да наложи глоба, без да се налага да установи нарушение на антитръстовите правила. Като алтернатива регулаторите могат да налагат периодично наказателно плащане от 5% на ден от дневния оборот на Amazon за всеки ден на неспазване.
"Радваме се, че разгледахме опасенията на Европейската комисия и разрешихме тези въпроси", каза говорител на Amazon пред Deutsche Welle. От компанията добавят, че не са съгласни с няколко от предварителните заключения, направени от Европейската комисия, но се е ангажирала конструктивно, за да гарантира, че може да продължи да обслужва клиенти в цяла Европа.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.