Повече фирми са започнали бизнес през 2022 г., но активността спада в края на годината
Увеличаващите се фалити от първото към четвъртото тримесечие също са сигнал за влошаваща се среда
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Предприемачите, които са започнали бизнес в България през 2022 г., леко се увеличават спрямо 2021 г. През миналата година в страната са регистрирани общо 42 788 нови компании, сочи справка на Агенцията по вписванията, изготвена за "Капитал".
По-детайлна разбивка показва, че най-активни са били бизнесите в началото на годината, докато броят им намалява през следващите тримесечия. А това е сигнал, че предприемачите стават по-предпазливи към края на годината.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеПредприемачите, които са започнали бизнес в България през 2022 г., леко се увеличават спрямо 2021 г. През миналата година в страната са регистрирани общо 42 788 нови компании, сочи справка на Агенцията по вписванията, изготвена за "Капитал".
По-детайлна разбивка показва, че най-активни са били бизнесите в началото на годината, докато броят им намалява през следващите тримесечия. А това е сигнал, че предприемачите стават по-предпазливи към края на годината.
Притесненията за общата икономическа среда се виждат и в данните за фирмите, прекратили дейност. Макар че през 2022 г. те са по-малко, отколкото през 2021 г., броят им плавно расте от първото към четвъртото тримесечие.
Спадащ оптимизъм
Като цяло броят на новите бизнеси се стабилизира през миналата година след резкия спад, който беше отчетен през пандемичната 2020 г. Нивото обаче остава под това от 2019 г.През 2022 г. е по-малък и броят на фирмите, които са спрели работа по една или друга причина - влезли са в производство по несъстоятелност, били са обявени във фалит, ликвидирани са или са заличени.
По данни на НСИ за 2021 г. (последните налични) в страната работят близо 413 хил. компании. Огромната част от тях са микропредприятия.
На фона на по-добрите общи резултати за 2022 г. обаче тримесечните данни очертават по-негативна тенденция. След като в началото на годината новите фирми леко се увеличават, а тези, прекратили бизнес, леко намаляват спрямо последното тримесечие на 2021 г., през следващите периоди посоката се обръща.
Евростат например следи данните за новите регистрации и фалитите именно на тримесечна база, тъй като това дава по-точна и навременна картина за икономическата среда. Това е особено важно в динамична ситуация и отразява очакванията на компаниите и потенциалните нови бизнеси за следващите месеци. Това пък дава възможност бързо да се вземат политически решения.
Европейска тенденция
Подобна е ситуацията и като цяло в ЕС. Последните данни на Евростат са за третото тримесечие на 2022 г. и показват, че новите бизнеси се увеличават с 2.6% спрямо второто тримесечие, като това е първият период през миналата година, когато се отчита лек ръст. Общо за 9-те месеца на 2022 г. новите регистрации са повече, отколкото преди пандемията.Обявените фалити през третото тримесечие на 2022 г. обаче са скочили с 16.3% спрямо второто. Нещо повече, през всяко от тримесечията на миналата година Евростат отчита ръст на фалитите, които достигат най-значително покачване през третото тримесечие. Подобни нива за последно са наблюдавани в края на 2017 г.
Нови и закрити бизнеси в ЕС (динамика)
(червено - фалити, синьо - нови регистрации)

По държави през третото тримесечие на 2022 г. най-голям ръст на новите регистрации се наблюдава в Румъния (13.8%), Унгария (8%) и Португалия (6.8 %), а най-значителен спад има в Ирландия (44%), Словакия (8.7%) и Естония (5.4%).
Фалитите пък най-много се увеличават в Унгария (110.6%), Испания (66.1%) и Литва (4%). Най-видимо намаление е отчетено в Румъния (36.1%), Кипър (32.7%) и Естония (21.3%).
По сектори
Като цяло в ЕС през третото тримесечие на 2022 г. най-много се увеличават новите фирми в индустрията, информационните и комуникационните технологии (ИКТ) и транспорта. От друга страна се отчитат леки намаления в строителството, хотелиерството и ресторантьорството. От Евростат посочват, че докато в ИКТ броят на новите фирми е значително по-голям, отколкото преди ковид, в хотелиерството и ресторантьорството са регистрирани значително по-малко фирми, отколкото през 2019 г.Фалитите през третото тримесечие на 2022 г. са намалели само в сферата на транспорта. Всички останали сектори отчитат ръст на фалитите, като най-значим е той в хотелиерството и ресторантьорството, финансовия сектор и индустрията.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.