Нови ключови моменти при запор на сметки
Върховният касационен съд дава задължителни указания със свое решение


Люба Бозова и Антония Пеева, адв. дружество McGregor and Partners

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Отивате до най-близкия клон на обслужващата ви банка и разбирате, че е наложен запор на банковата ви сметка. Най-общо казано, запорът върху банкови сметки на длъжник представлява запор върху вземания на длъжника по сметка в банка. Запорът върху банкова сметка на длъжника е разпореждане на съдебния изпълнител, с което сумите, налични в банковата сметка на длъжника, служат за принудително удовлетворяване на кредитори. На длъжника се забранява да се разпорежда с тях, а на трето задължено лице - банката, да пази запорираните суми и да внесе дължимата от него сума по сметката на съдебния изпълнител.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Поредната тъпня:
Имате кредит в банка. Ежемесечно внасяте погасителните вноски. Доста банки обаче (няма да коментирам причината) налагат да внесете в отделна сметка на ваше име месечната вноска, а те по силата на договора да си прихванат дължимото.
Не сте уведомен (а и да сте - много важно) и някой СИ налага запор върху сметката. За тях тази сметка изглежда като място от където могат да се черпят приходи.
Попадате в ситуацията - ако и да внесете пари по силата на запора банката не може да ги усвои като погасяване на кредита ви. След 2-3 месеца влизате в хипотезата на просрочен кредит и банката също започва да търси цялата сума...
Фантастични глупости. Ама реални!
Последният абзац не е верен, такава беше масовата практика до приемането на новата алинея 5 на чл.17 от Закона за особените залози.
До коментар [#2] от "dolcevita":
На статията или моя коментар?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.