Ограничаване на плащанията в брой на територията на България
Какво трябва да се знае, за да не се стига до нарушения и санкции


Станислав Колев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българското законодателство поставя строги правила, които ограничават извършването на плащания в брой на суми над 10 000 лева или над левовата равностойност на тази сума в чужда валута. С промените в Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ) максималната сума, която може да се плати в брой, бе намалена от 15 000 на 10 000 лева. Промените бяха обнародвани в ДВ, бр. 95 от 2015 г. и официално влязоха в сила от 1 януари 2016 г. Този праг остава валиден и през 2017 г. Обективно погледнато, промените се правят с цел да се продължи политиката за ограничаване на сивия сектор в икономиката на страната чрез насърчаването на отчитането на реалните обороти от стопанската дейност и същевременно да се стимулира използването на пълния потенциал на банковата система.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Най-добре е да се забрани плащането в брой.
И сивата, и черната икономика ще изчезнат на момента!
Също така поетапно, със закон, да се вдигнат банковите такси до 90% от превежданата сума.
А, щях да забравя! Да си инкриминира и натуралната размяна! Всякакви криптовалути - също!
До коментар [#1] от "tie_interceptor":
Така и не можах да разбера как, дори и в старото предложение за ограничение на плащанията над 1000 лв., това реално засяга някого? Не мисля, че съм плащал в брой сума над 100 лв. от години, човек рядко има разходи от над 1000 лв. (пералня или печка никой не си купува през ден), нито пък правителството иска да следи какво и откъде сте си купили в стил Оруел. От друга страна, наистина е стъпка в посока изчиставане на икономиката (стъпка, а не панацея, разбира се). И не ми обяснявайте, че 10-20 лв. банкова такса (т.е. 4-5 кутии цигари) ще ви откаже да си купите продукт за над 1000 лв...
До коментар [#2] от "clint_eastwood":
Засяга страшно много хора извън големите градове. Особено в селата...
Продажбите на коли на старо също ще са проблем.
Купувам онлайн от непознат търговец и не искам да предплащам, преди да си получа стоката и да я проверя. Все още не всички куриери носят ПОС терминали.
Някои търговци с основание не искат да получават плащания с кредитни карти. Заради сигурността на личните данни или защото не искат да плащат такси.
Понякога може да се наложи да платя за нещо, за което не искам друг да знае. Нещо законно, но лично.
---
Парите в брой поне малко пречат на властимащите да манипулират стойността им. Дори и през 97-ма отне няколко седмици преди да се приберат парите на хората чрез обезценяването на лева.
При виртуалните пари това става мигновено и избирателно.
Примерно - не си удобен на властта и в следващата секунда нямаш никакви пари. Дори някой адвокат да се съгласи да води дело и да го спечели, докато го приключи, ще си умрял буквално от глад, а бизнесът ти ще е на някой приятел на премиера...
Не се заяждам, но наистина бих искал да събера мнения по този въпрос:
Как засяга повече хората извън големите градове и в селата?
Второ, дори и това да е така, това означава ли останалите хора да изостават от една практика, която според мен е добра (живял съм в Холандия, там масово се ползват карти и за най-дребни неща), в името на едно малцинство?
Трето, да имаш банкова карта не е някакъв лукс или ядрена физика, че да се съобразяват хората с това. Безплатни са и са лесни за ползване.
Четвърто, ако имаш пари за продукт, който струва поне 1000 лв., то имаш и пари за банковата такса.
Пето, защо да е проблем при продажбата на кола на старо? Покупка като всяка друга.
Шесто, законната ти покупка, която искаш да си остане лична, е защитена от банкова тайна, и на практика е честно казано параноично да се притесняваш.
Последно, що се отнася до манипулирането от страна на правителството, силно се съмнявам, че и сега нещо им пречи да го правят. А парите в банковата система и сега са в огромната си част в нея (разбира се, делът ще се повиши, ако има ограничения в плащането в брой).
Накратко, според мен се вдига много шум за нищо и като цяло плюсовете са чувствително повече от минусите.
До коментар [#4] от "clint_eastwood":
Нищо не Ви пречи на "останалите хора" да си използвате картите за плащане и без да има ограничение за плащането в брой.
(Ако не е тайна, от коя банка сте взели безплатна кредитна карта, че моята наскоро ми удвои таксата.)
Това, че имам 1000 лв. за покупката си, означава ли, че непременно искам да още дам 20-30 лв. на банката за услуга, която не желая.
Доста наивно е да се вярва в банковата тайна и то в България.
Когато имаш пари в брой и се задава криза, може да ги смениш в друга валута, злато или стоки, макар и на загуба, ако си се усетил късно.
Електронните пари просто никога не са твои.
Освен това, както казах, могат съвсем избирателно да се отнемат от определен човек или фирма, което с кеша не става толкова лесно.
Както можеш да свариш жаба, без тя да разбере, така може да направиш хората напълно контролируеми, без да разберат, как е станало... А е станало бавно и постепенно.
Накратко, отбелязах Ви няколко проблема, а не виждам нито една полза от ограничението.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.