Сървъри от София за ядрения център CERN
Евгений Кърпачев, управител на "Перси", пред "Капитал"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Профил
Евгений Кърпачев е управител на производителя на сървъри и интегратора "Перси". Той основава компанията преди 27 години. Във фирмата държи 55% от дяловете, а съдружници са Александър Соломахин и Мартин Филев. Занимавал се е с компютри през целия си живот. Завършил е ВМЕИ. Започва работа през 1974 г. в ЗИТ Завод за изчислителна техника София.Компанията
Компанията "Перси" започва като компания за сглобяване на компютри. Създава собствената си марка Stinger, която после използва като бранд за производство на сървъри. В този сегмент успява да се наложи в конкуренция с големите доставчици в България. В момента около 75% от бизнеса на компанията идва от сървърите, като около една трета от приходите е от дейността зад граница. Там най-голям дял има Европейската организация за ядрени изследвания (CERN), с която "Перси" работи от няколко години, след като печели конкурси за доставка за сървъри. През тази година компанията сключи нов договор с CERN. През последните години приходите на компанията постоянно растат.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
То не е лошо, ама те просто сглобяват с една отвертка компоненти Супермикро. Някакво велико геройство в тая работа няма.
Ех, какви години бяха 90-те, с всички тези карета по вестници и списания, 486, SX, DX... Колко лиги съм точил по Стингерите, ама си бяха скъпички :) Радващо е, че са успели да запазят бизнеса и дори да го развият на световно ниво. Поздравления!
До коментар [#1] от "1107a":
Геройство няма, но когато реших да си сглобя сам 2-процесорен 32-ядрен компютър, ми отне сигурно месец проучване с какви точно чипсети работят нестандартните Xeon-и, как да ги охладя, така че компютърът да е ТИХ, каква кутия да купя, какво захранване да избера за двата процесора, мога ли да рискувам с водно охлаждане (понякога изпуска вода...). Писах на най-добрия производител на охладители Noctua, те ми изпратиха чертеж кои точно модели охладители се събират в/у конкретната дънна платка, която бях избрал. След това имаше 2 дни борба как се конфигурира биоса на съвърна дънна платка, за да управлява вентилаторите оптимално... А 25 години работя префесионално с компютри, много от тях съм сглабял и сам. И това беше само да подкарам машината в оптимален режим. В крайна сметка единият процесор се нагрява с 10 градуса повече от другия, макар и в нормата. Разбрах, че изборът на дънна платка (Supermicro) не е бил оптимален за моите цели. Трябвало е да предпочета с 200$ по-скъп модел с повече място между процесорите.
До коментар [#1] от "1107a":
Хващай тогава една отверка и почвай да сглобяваш и ти сървъри с компоненти на Supermicro. И да ги продаваш после. Не на CERN - където успееш. Да видим колко време ще изкараш на пазара.
До коментар [#1] от " 1107a ": Дотолкова сте свикнали да сте само юзъри, че чак ви е закърняло чувството за уважение към основни неща. Да вземем да се замислим малко и да осъзнаем какво точно стои зад цъкането на телефончето предлагам.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.