Кога ще се върнат служителите в офиса
Обратният път към нормалното ще включва множество предизвикателства
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Кога ще се завърнат повечето хора в офиса? Както при мита за Тантал и плодовото дърво, желаното изглежда близо само за да се окаже извън обсега ни. Проучване, проведено от инвестиционната банка Morgan Stanley, установи, че служителите са променили очакванията си за това кога е вероятно да седнат отново зад бюрата си, като са преместили датата от април до юни. Предвид бавното темпо на ваксиниране в някои страни дори тази прогноза може да е прекалено оптимистична. Компаниите също трябваше да коригират своите очаквания.
Брайън Кроп от консултантската фирма Gartner смята, че бизнесът е преминал през три фази. В първата, през пролетта на 2020 г., компаниите смятаха, че пандемията ще бъде краткотрайна и че корпоративният живот скоро ще се нормализира. Във втората фаза изглеждаше, че икономическите ограничения ще продължат безкрайно, и компаниите смятаха, че няма смисъл да правят планове за един постпандемичен свят. В третия, настоящ, етап ваксините донесоха надежда за връщане към нормалността и бизнесът се опитва да разбере как ще изглежда новият свят.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Не знам дали работодателите по закон могат да изискват служителите им да се ваксинират, но ако го направят не служителите а компанията носи отговорност за евентуалните услужнения, които може да предизвика ваксината. Защото всъщност не става дума за одобрена ваксина, а за ваксина която е удобрена само по спешност, т.е. експериментална ваксина в изпитателен срок. А фирмите не могат да изискват хората да експериментират с телата си. Изобщо, коя фирма ще иска служители с носове пълни с вируси, които непрекъснато мутира и които не се разболяват от това.
А затова кога ще се върнат - - ами повечето никога няма да се върнат. Домашната работа е предверието към уволнението. Повечето ще бъдат уволнени. И даже никой няма да разбере.
До коментар [#1] от "knb":
Всъщност работодателят носи отговорност и ако някой по повод на служебните си задължения се зарази и развие усложнения. Следователно работодателите би трябвало да предпочетат персоналът да се ваксинира пред това да плащат обезщететия за нероботоспособност заради дълготрайни ефекти от заболяването.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.