Позеленяването на стоманата

Лакшми Митал трансформира стоманодобива. Може ли синът му да стори същото?

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Лакшми Митал има две големи страсти: стоманодобивната индустрия и семейството. Успехите в първата превърнаха бедното момче от Раджастан в Карнеги от Калкута - човек, изградил от нулата втората по големина стоманена империя в света, а кулминацията беше поглъщането през 2006 г. на европейския шампион Arcelor. Втората страст понякога изглежда като неспирна храна за таблоидите: пищни сватби в Париж; семейни домове, един от които е известен като "Тадж Митал на лондонския Път на милиардерите". И все пак семейството на Митал познава стоманения бизнес изоснови. Миналата година 46-годишният син Адитя стана главен изпълнителен директор на ArcelorMittal. На него се пада да трансформира отново индустрията.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bobsyn avatar :-|
    Batezuzi
    • + 1

    Държавата иска декарбонизация, а фирмите искат субсидии, защото в момента не плащат реалната цена на коксовите въглища и допълнителния разход за стомана от водород е вид данък. Това че продажната цена на въглищата включва концесия, разход за копаене, транспорт и печалба не означава, че някой калкулира колко би струвало да се закопаят 1 млрд тона растителна маса за 10 млн години, за да станат на 50 млн това въглища. Тази инвестиция я е направила планетата ни, но ние гледаме като нещо, което струва 0 въпреки, че продаваме по-скъпо сух дървен материал за мебели от прясно отсечените дървета.

    Нередност?
Нов коментар