ВАЦ: Нямаме нищо общо с ЩАЗИ
Председателят на КЗК бил компрометиран, твърдят германците
Получавайте най-важното и интересно от маркетинга: новини, рекламни кампании, обяви за работа
Собствениците на немската вестникарска групировка “Вестдойче алгемайне цайтунг” за първи път отхвърлиха категорично обвиненията, че произходът на средствата им е свързан с източногерманските тайни служби. Преди време председателят на българската Комисия за защита на конкуренцията Николай Павлов изказа подобни подозрения. Представители на ВАЦ тогава се защитиха, но не отрекоха еднозначно. Преди време Николай Павлов за втори път публично заяви в българската преса, че с инвестициите си в България ВАЦ пере пари на ЩАЗИ. “Това, което витае в медийното пространство, е, че ВАЦ в крайна сметка не е “Вестдойче алгемайне цайтунг”, а дъщерно предприятие на Германската единна социалистическа партия (ГЕСП), тоест на партията на Хонекер. Очевидно подобно твърдение подлежи на проверка, но такава е все пак нагласата в Централна Европа.”
Миналата седмица на състоялата се конференция в Мюнхен на тема “България - една година след правителствената промяна” собственикът на ВАЦ Ерих Шуман, който е бил един от участниците, отхвърли обвиненията, че германската групировка е свързана с ЩАЗИ.
В интервю за радио “Дойче веле” на въпрос как биха реагирали основателите на “Вестдойче алгемайне цайтунг” на обвиненията на Николай Павлов Шуман отговаря, че нападките на председателя на Комисията за защита на конкуренцията са напълно непонятни за него. “Ако той се беше обадил поне веднъж по телефона в Германия, ако беше говорил с поне едно издателство или с ръководител на издателски концерн, тогава би получил отговор, който би му изяснил, че “Вестдойче алгемайне цайтунг” няма нищо общо с комунисти или ЩАЗИ. ВАЦ е основан през 1948 г. от моя втори баща, току-що завърнал се от емиграция в Англия”, добавя Ерих Шуман.
Вестникът бил основан с английски лиценз за издателска дейност. “Двамата му създатели биха се обърнали в гроба, ако чуят такива нападки”, казват немските медийни собственици. Според тях в една млада демокрация като България е недопустимо високопоставен служител да се изказва в такава форма пред обществеността. “За мен председателят на Комисията за защита на конкуренцията е напълно дискредитиран. Човек, който носи обществена отговорност, не може да прави такива публични изявления”, категоричен е г-н Шуман.
Шефът на медийната групировка твърди, че въпреки обвиненията ВАЦ няма да преустанови дейността си в България. До този момент “Вестдойче” са инвестирали у нас около 100 милиона марки.
“Сега ние застанахме напълно на страната на редакцията на вестник “Труд”. Няма да допуснем атентатът с киселина срещу една редакторка да торпилира работата на журналистите. Няма да допуснем мафиоти, мафиотски политици или други да ограничават свободата на печата в страната. Ние подкрепяме напълно нашите редактори в “Труд” и “24 часа” и ще се погрижим тези два вестника да останат и в бъдеще независими. Фирмата ще предостави всички необходими средства тази редакторка да бъде напълно излекувана. Вероятно ще се наложат и козметични операции в чужбина. Знаете, че за всеки, но особено за една жена, е ужасно да бъде така наранена, тъкмо в лицето. Ще направим всичко възможно, за да заличим, доколкото е възможно, следите от този брутален атентат”, коментират от Есен инцидента с журналистката от “Труд” Анна Заркова.
На въпрос за плановете на ВАЦ в Хърватско шефът на групировката обяснява, че има интереси и там. “В момента преговаряме със собственика на най-голямата вестникарска група “Европа прес холдинг” г-н Бабич, който преди шест години основа тази група”, казва Шуман. Преговаря се за сътрудничество в издаването на всекидневник.
ВАЦ за момента нямат интереси в други страни от Източна Европа, казва ръководството й. “Засега съзнателно ограничихме проучванията си върху страни, които са по-тясно обвързани с Европа, отколкото с Азия. Но ако се открие възможност , ще я проверим”, доверява Шуман. До този момент германската медийна групировка е реализирала една част от идеята си за развитие на регионалния печат в България. В момента ВАЦ имат регионални вестници във Варна, Бургас и Пловдив, които излизат като приложение към “24 часа” и “Труд”.
В плановете на групировката влиза разширяване на този пазар, което включва и създаването на нова печатница. Преди време от ВАЦ казаха, че докато не стане ясно развитието на делото, което КЗК води заради монополното положение на групировката, те няма да инвестират.
Разширените права на КЗК по новия закон, който беше приет от парламента преди време, вероятно ще дадат нов старт на битката с ВАЦ. Комисията ще трябва да оттегли иска си в съда срещу немската групировка и да прекрати преписката срещу нея. Следващият ход на антимонополистите вероятно ще бъде да образуват веднага преписка по новия закон. Така, освен че ще има по-големи гаранции за успех, КЗК ще може да поправи пропуските при събирането на доказателствата от предишния състав на комисията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.