До края на 2012 г. по закон България трябва да прекрати аналоговото
излъчване на ефирните телевизии. Електронните медии преминават към цифрово разпространение, защото то заема по-ефективно честотите ипредлага по-високо качество на приемането.
В горната инфографика обясняваме как работи цифровото тв разпръскване.
Накратко, веригата се състои от три елемента. Телевизиите подават свояизлъчват сигнала до домашните телевизори с покривни антени.
В България ще има общо 6 мултиплексора. Един от тях ще смесва сигнала на
последните две, придобити наскоро от Cisco.
В България ще се използва стандартът MPEG-4, който позволява на
мултиплексора да смесва сигнала на 6 до 10 тв канала. Всяка телевизияповишаване броя на програмите, качеството на картината спада.
Сигналът на всяка една телевизия постъпва отделно в мултиплексора. За всеки
работещ мултиплексор има един резервен (back-up). Устройството може даосъществява през оптичен кабел, радиорелейна мрежа и сателит.
Най-вероятно всички мултиплексори ще работят в София.
До края на 2012 г. по закон България трябва да прекрати аналоговото
излъчване на ефирните телевизии. Електронните медии преминават към
6 коментара
Страхотна статия - кратко, точно и ясно
Много ясно, че нищо не е ясно! Какво им е страхотното на статията, хората се вълнуват от други въпроси. Боли го чепа бай някой си, за това как ще работи цифровото разпространение на ефирните телевизии в България. Той се вълнува от това, дали ще може да гледа със стария си телевизор и дали ще му се налага да се бърка в джоба, за да може да се нарече зрител. Тъпунгерска статия, все едно да рекламираш резервни части но да не уточняваш за какво. ad1r
http://boiko-poboiko.info/sindrom-na-londonskiat-4
Бойко Побойко, ти от тази планета ли си?
Голяма двойка за автора! Как може да не провери надписите в предоставената инфографика или да не се консултира за тях?
"...съкрати скоростта на тв сигнала.." !!??!!
Е такава глупост не бях чел отдавна. Поне ще ми е весело цял ден като се сетя за това.
Остави ти, че скоростта на сигнала е постоянна (във вакуум точно 299792.458 км/с), но глаголът "съкращавам" направо кърти. Или вече покрай кризата съкращаваме всичко.
Обяснение 1 придобива смисъл ако думичката скорост се замени с "големина на данни" (bandwidth-честотна лента). Това ме навежда на мисълта, че авторът просто е взел някаква инфографика от английски и без да вникне и без да се замисли за смисъла я превежда (може и през транслатор), плясва я в един реномиран весник с надеждата хората които разбират да не я четат или да не коментират.
Във въпросната инфографика има още редица фрапиращи и непрофесионални изказвания, които не е моя работа да коментирам.
* "РРЛ- радиорелейна мрежа" - ?? А "Л"-то къде отиде?
* "С USB флашка може да гледате...." - да. Виждал съм USB флашка с фенерче.
.....
Абе важното е да се пишат статии, другите вестници ехе колко много пишат и то с далеч по-малко съдържание...
Е, няма как да не се съглася с бат Бойко - той доста точно е описал манталитета на ТВ зрителя. Обаче пък статията е техническа - който се интересува, може да придобие представа за механизма на цифровата телевизия.
Сега, С. Стойков има очевидно някакви познания по цифрова техника, но е още в началото. Най-точният термин е 'компресиране' на данните, т.е. намаляване на обема им, на количеството битове и т.н. След като данните са намалени, очевидно е, че в една честотна лента могат да се предава повече информация, следователно се увеличава скоростта на предаване на информацията. Сигналът има една и съща физическа скорост, но носи повече информация. Вярно, авторът малко се е поувлякъл, но същността на преведеното е запазена.
За УСБ флашката не съм се замислял - по същество може да си гледаш ТВ по Интернет и без флашка да е тикната отсрани. Но ако се замислиш за кодиране на сигнала, най-вероятно флашката съсдържа алгиртъм за декодиране на МПЕГ4 до МПЕГ2. Може и да е декодиращ алгоритъм за гледане на самата телевизия, за който се плаща отделно.
Най ми хареса това с USB флашката! Направо кърти мивки...