Бодливо медийно кълбо
Пазарът на електронни медии съвсем скоро може да пропадне шумно и болезнено
Получавайте най-важното и интересно от маркетинга: новини, рекламни кампании, обяви за работа
Представете си едно оплетено и стегнато кълбо бодлива тел. На това в момента прилича българския ефир. Зад привидното спокойствие и големия избор на канали там се крие сложна схема от интереси и недомислици, толкова объркана през последните десет години, че съвсем скоро може шумно да се срути. А разплитането й ще бъде дълго, трудно и болезнено. Ситуацията прилича много на застрояването край морето. На всяка възможна честота се излъчват малки и големи радиостанции и телевизии. През годините те са получавали разрешения и лицензи при няколко различни режима и въпреки тях. В общи линии всяка администрация е успявала да даде парчета от ефира и резултатът е тотален хаос - правен и не само.
Ето ви един пример - броят на радиостанциите в София и горе-долу равен на тези в Лондон, където населението и рекламният пазар са в пъти по-големи. В България по данни на Съвета за електронни медии има лицензирани и регистрирани около 130 кабелни телевизии и 288 радиопрограми. Практически всяко парче ефир, така както и всяко парче земя покрай морето е плътно заето по същия хаотичен и объркан начин.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Не им се косете на радио и телевизионните станции.
След дигитализацията много от тях ще фалират (както стана във Великобритания), и ще останат тези, които си бяха и преди, с дребни разчленения около тях, колкото за микс и разнообразие.
Ам' че то и сега не откривам някакви особени разлики между отделните медии. Като че ли една майка ги е раждала всичките. И 100% от тях да фалират- все ми е тая. аз си имам интернет ;)
Ефира бил пренаситен, качеството падало,...Какви брътвежи!
1. Качество никога не е имало.
2.В ТВ ефира има два гнусни монопола-BTV и NOVA TV. В радио ефира монополите си напазаруваха радиостанции, от което очаквам още по-лошо качество на програмите.
3. Досега нито една медия не се е интересувала от потребителите. Предаванията им могат да се нарекат ПОМИЯ!
Това е поръчкова статия на някакви платени "разбирачи" !
Нищо не е преситено щом се е преборило и е оцеляло! Оставете пазара да се развива. Трябват ясни правила, прости и валидни за всички. За съжаление разни лобисти, подкупни депутати, партии и чиновници постоянно променят закони и наредби, и така пазара постоянно се изкривява. В България нищо не е нормално!
"по ефира (евентуално) ще могат да се приемат няколко десетки канала, и то с много добро качество"
"Евентуално", ако раздадат толкова много ефирни лицензи. Досега това не стана, по известни причини. Мисля си, че е много по-вероятно е масовият зрител да остане клиент на кабелните ТВ, ако те продължат да доставят аналогов сигнал за аналоговите телевизори.
Всичко това, обаче, не пречи на високо платените ченгета от КРС и СЕМ да продължават да получават тлъстите си заплати.
Защото последното, което ги интересува, съм аз и вие, т.е. масовите потребители.
И защото всеки от тях е поставен там от някаква мафиотска структура за да прокарва интересите й. И се отчита за "дейността" си единствено на нея.
След прочитането на статията, наистина остава привкус на ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ подплатена "с шумолене на банкноти".
България не е нито първата, нито последната държава която ще се цифровизира съгласно директивите на ЕС.Никъде не се споменава, че всичко това е подплатено със сериозни глоби за неизпълнението.
Само конкурентното начало може да помогне за разчистване на пазара от разни перачи на пари и мутри.Не забравяйте как монопола МТЕЛ изкриви пазара и ощети милиони потребители с високите си цени.
"2. Намаляването на приходите може да принуди някои радиостанции и телевизии да се издържат не с продажба на реклама, а с продажба на журналистическата си обективност и безпристрастност." Добро утро, пич! Последните отдавна са продадени - още в началото на 90-те години.
Защо се плаче на чужд гроб? Нали "качествените" медии ще процъфтяват. На всички ни е ясно че в България зад всеки медиен проект стои икономическо лоби което обслужва своите интереси и интересите на политическите курви които подкрепя в момента.Най лошото е че няма качествена медия, няма журналисти не взели пари от героите на прехода, как очаквате да имат гражданска позиция и да я отстояват.
В щатите правителството раздаваше ваучери за по 100 долара с които можеше да се купят 2-3 от най-евтините цифрови приемници. Предполагаше се, че останалите вече приемат цифров сигнал. Единственото, което им се случи, беше че цифровизацията се забави с една година. Така че нека не почва смешен плач - цифров ефирен тунер към SCART (каквото почти всеки телевизор, произведен в последните 30 години има) струва 27$ (http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.18759). Така че не виждам каква ще е хипер великата субсидия от страна на държавата - спокойно всеки оператор би могъл да я поеме за своя сметка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход