Получавайте най-важното и интересно от маркетинга: новини, рекламни кампании, обяви за работа
Имате ли усещането, че медиите сякаш са се превърнали в глашатаи на властта? Гръмогласно и самодоволно съобщават факти от една действителност, която не прилича на тази, в която живеем. По-често загърбват проблемите на хората и се крият зад карнавалната маска на забавлението и фриволността. Сякаш всички сме герои от риалити формат и живеем в два паралелни свята. Медиите престанаха да са онова криво огледало, в което се отразяват грешките и недостатъците на властта. Престанаха да са коректив и флагман за позитивна промяна. Все по-рядко са трибуна на гражданското общество. Тъкмо обратно, точно както в света на приказките, медиите позволяват на властта да се чувстват самодоволно и самовлюбено. А от това в крайна сметка губят всички - и хората, и политиците, и самите медии.
Заплахите пред свободата и независимостта на медиите в България са сред най-често дискутираните теми напоследък. Регулацията на медиите е загубила принципните си ориентири: от една страна, всички споделяме убеждението, че свободата на словото и независимостта на медиите са важни ценности, от друга, има конфликтни интерпретации за съдържанието на тези ценности, а какви политики са необходими за постигането им остава съвсем неясно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
39 коментара
Точно пък Капитал да тръби че имало "Медии в тъмносиво" !
Сякаш забравихте какви ги пишехте преди 4 години как Борисов и ГЕРБ бяха спасители слезнали от небето и целите в бяло. И след като шефът Ви не му дадоха парче от държавната баница се врътнахте на 180 градуса и ББ и ГЕРБ станаха изчадия от ада.
Сега наблюдаваме същото сервилно отношение към Кунева/Пръмова и формацията и от номади-кариеристи - с очакваното продължение след изборите ако не си получите обещаните държавни блага.
По рекламите ще ги познаете ...
До коментар [#1] от "bz":Недей тъй щот свободата на словото да не свътши за теб в тази медия. Хвали ги , тук не се допускат инакомислещите.Да е жив и здрав бащицата Задокеански.Ура Ура.
Добра статия.
много статии в медиите пълни с доклади и анализи на медиите. имам чувството че медиите са недоволни че нямат влиянието което биха искали да имат и вадят оправдателни причини и постоянно повтарят колко са несвободни и колко са зависими. все едно някой да вземе да обяснява колко е тъпа държавата и как всеки го тъпче и той за това не е богат и красив и уважаван колкото смята че трябва да е. Отношенията между медиите, политиците и обществото са като отношенията в семейството. Единия командва, другия манипулира, третия го е страх да не го набият, четвъртия нищо не го интересува, петия си мисли че знае всичко защото е стар. Който не е доволен от позицията си в семейството трябва да покаже че баланса в отношенията не трябва да е такъв и трябва да си извоюва нова позиция с реални и убедителни действия и в случая подходяща мотивация. "да са коректив и флагман за позитивна промяна" звучи прекрасно, но за съжаление май все по често медиите са флагман на някой, който иска позитивна промяна за него си и трябва ние читателите да му я осигурим. не е добре да се лъже в семейството, доверието изчезва и уважението също
За жалост, така е!Медиите вече губят своята индивидуалност...Да не говорим за качеството на журналистите - та някои не могат дори да говорят граматически правилно !В писането също има пълни трагедии...Сякаш се свършиха кадърните журналисти - дали не са забегнали и те в чужбина?Или им се позволява да пишат само в блоговете си?
Задавам си въпроса защо сега установеното статукво на "Капитал" не му се струва като позитивна промяна. За мен намирането на национален приоритет (нещо, което нямахме в периода 2007 - 2009 г.) в лицето на инфраструкторнити проекти, повишената усвояемост на еврофондовете, разумното бюджетиране са все позитивни промени. Играете опасна и неравна "канадска борба". Изборът е ваш, свободата ви е осигурена, но заемането на която и да е политическа страна ще струва много. Опозиционната журналистика е също необективна.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#1] от "bz":
Ти пък все първ се обаждаш. Само чакаш да стане дума за свободата на словото и веднага подскачаш като ощипана лелка :) Даже и Тиквата може да ти завиди на бързата ти спам реакция:)))
До коментар [#1] от "bz":
Колко ти плаща Ирена?
До коментар [#7] от "unsworth":
Личи си, че не следиш нещата. От Брюксел обаче се виждат отлично. На кое място бяхме по свобода на словото? Някъде 85-то май...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход