Дупка в ефира
Или как цифровизацията е на път да се окаже по-голям провал от очакваното


Получавайте най-важното и интересно от маркетинга: новини, рекламни кампании, обяви за работа
Има едни моменти, в които нещо не върви, ама никак. Откъдето и да го погледнеш, е зле. Като ден, в който те уволняват, разболяваш се и те обират на улицата. Докато през цялото време разправяш наоколо, че няма проблеми и си повтаряш "мисли позитивно" - например, че поне вкъщи всичко е наред. И така - до вечерта, когато завариш жилището си наводнено. Горе-долу такава ситуация се разиграва от известно време с цифровизацията. Тя тръгна със скандал, с предизвестен монопол на компании, свързвани с банкера Цветан Василев върху мултиплексите, с компрометирани в зародиш търгове, после Европейската комисия започна дело срещу България заради всички тези пороци, после цялата работа технически се отложи, после се оказа, че вместо 70-80 безплатни канала мултиплексът излъчва по-малко от 10. През цялото това време управляващите отричаха всички проблеми и се успокояваха, че ако не друго, то цифровизацията поне я има - половинчата, неводеща до нищо за телевизионния пазар, скандална, но налична. И като такава, може да бъде отчетена като официално приключена с успех. И така - докато се оказа, че в и без това крехката структура на този бутафорен успех се появяват съвсем видими дупки: една от телевизиите, качени на мултиплекса, реши да отдръпне част от каналите си. Засега тези канали не са основните, тоест дупката не е прекалено голяма. Причините за появата й обаче са по-важни. Защото, ако се окажат валидни и за останалата част от "пълнежа", има реален шанс и той да си отиде и цифровизацията да се превърне в съвсем очевиден провал.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
51 коментара
Не само таксите за БТВ са публична тайна. През декември вие самите казахте, че БНТ плаща около 15 млн лв годишно на "Фърст диджитал". А миналия месец "Биволъ" и "Offnews" съобщиха, че се планира нов договор за 18 млн.
До коментар от "tamada":
Ха! И понеже те са го написали значи трябва да бъде 100 % истина. Не се заблуждавай че тези сайтове са обективни. Не са.
А дали автора на статията си направи труда да провери кои точно канали са в мултиплекса, че честно казано не помня да съм видял там БТВ Екшън и Новела. Ако го мързи да сканира ето му актуалния списък: http://www.predavatel.com/bg/1/sofia (най-отдолу)
Другата - седем: bTV, bTV Action, "Ринг.БГ+1" и "bTV Lady+1" (канали на "БТВ медиа груп"), "Нова телевизия" и "Диема фемили+1", (канали на "Нова броудкастинг груп"), "TV 7", и "News 7" - тук не са ли 8 канала, а уж били 7 ... обърках се нещо :) :) :)
"Въпреки това е очевидно, че при капацитет на мрежата за разпространение на 70-80 канала и реална запълняемост от девет програми, за ефективност трудно може да се говори." - прибързани заключения. При стартирането на цифровизацията си казаха точно и ясно, че ще се приемат програми, които имат лиценз от СЕМ за национален и регионален ефир, след това постепенно ще се увеличават, както следва:
Първа фаза (до края на 2013г)- 3 мултиплекса с по 7 програми, т.е. 21 телевизии общо.
Втора фаза (до края на 2015г)- 7 мултиплекса с по 7 програми, т.е. 49 телевизии общо.
Към края на 2015г. се очаква броя на телевизиите излъчвани чрез цифровата ефирна телевизия (DVB-T, MPEG4) да нарасне до 50.
За да се е провалило нещо, трябва да има поставени цели които да не са изпълнени. Да не иска да ме убеди някой, че сегашното положение е по-лошо от времето на аналоговата телевизия? Сега хората които не могат или не искат да плащат зе телевизия могат да гледат доста повече канали с цифрово качество. Да не забравяме, че процеса тепърва започва.А собствениците на мултиплексите за да си избият инвестициите ще трябва да предложат по-атрактивни условия за да привлекат повече канали и така да накарат и кабелните и сателитни оператори да предлагат по-изгодни условия за да не губят клиенти.
... първо - информацията е пълна с фактологически грешки, което е минус 1 за "Капитал" ;-) Второ - "дупката" ще да е дупка на геврека, защото трудно тези подобия на програми, могат да се наричат телевизия. Трето - свикнете с факта, че през 2014 година вестниците са на практика мърви, телевизията е последна, а радиото е след интернет. И накрая, но не на последно място, трябва да е ясно, че функцията на мултиплексора не е да "мултиплексира" ...
[quote#5:"moloko_"]Сега хората които не могат или не искат да плащат зе телевизия могат да гледат доста повече канали с цифрово качество.[/quote]
Всъщност достата повече канали скоро ще са само един - Диема Фамили +1
и незапълнен капацитет за още 9 канала!
А другите дава мултиплекса които уж не са на Цветан Василев, сигурно въобще няма и да тръгнат!
Задава се и подобен сценарий и с радио-станциите:
Преминаване към DAB.
Пред вид необходимостта от нови приемници, от които огромно количество ще са необходими в автомобилите... познайте какъв ще е резултата!?
Обратният на телевизиите - огромен интерес от операторите, нулев от слушателите!
Видях процеса на цифровизация във Великобритания със собствените си очи. Той продължи повече от 10 години, като през цялото това време имаше simulcast на аналогова и дигитална телевизия, и хората нямаше нужда да си купуват дигитални телевизори или set-top кутии "на пожар" както в България (от веригата магазини на същия човек, който държи и мултиплексите - пълен цирк!). Дигиталната услуга Freeview първо започна с доста постна селекция от 30-тина канала - основните ефирни телевизии плюс пълнеж от shopping канали и телетекст. Сега вече изборът е много по-богат и цветен.
Но все пак, вярвайте или не, има и по-абсурдни държави дори и от България (!!!). Миналата година например, в една държава наречена Република Македония, в един прекрасен ден на "почитуваните гледачи" най-неочаквано им беше съобщено, че от "другата седмица" спира аналоговия сигнал в цялата държава, и... който разбрал - разбрал!
До коментар [#3] от "foxxor":
Официалният сайт, който поддържа регистър на телевизионните канали е този на СЕМ. Отнема по-малко от две минути да се провери, кои канали на Би Ти Ви са получили лиценз за цифрово излъчване http://www.cem.bg/public_reg.php?action=4&id=4 Което ние сме направили, защото е наше задължение да проверяваме това, което пишем. Каналът Novella е получил своя лиценз за цифрово излъчване още на 20.06.2013 г. За 15 години. Защо той не се излъчва е работа на медията да обясни. Тя не пожела да отговори на въпросите на Капитал.
Регулаторите пък КРС и СЕМ са длъжни да преразгледат тези цифрови лицензи. Закона за електронните съобщения ги задължава. §3, т.7 (преходни и заключителни разпоредби) - (7) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2011 г., в сила от 29.12.2011 г.) Комисията преразглежда наложените на предприятията задължения за пренос на радио- и телевизионни програми по реда на този закон и на Закона за радиото и телевизията в срок до 25 май 2013 г.
Защо това не е направено. Какво става тепърва ще се изяснява, когато институциите проговорят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход