Нежелана прозрачност
По закон в първия си брой за годината всички печатни медии трябва да обявят кой е реалният им собственик. Това отново не се случи. (допълнена на 7.01.15)


Получавайте най-важното и интересно от маркетинга: новини, рекламни кампании, обяви за работа
Преди пет години Съюзът на издателите поиска собствениците на медии да се регистрират в началото на всяка година. Основният аргумент тогава беше, че обществото трябва да знае какви интереси защитават те. Тогава издателската група на Ирена Кръстева пазаруваше масово вестници, а търговията с вестникарско влияние набираше все по-голяма скорост.
Дълго време България беше единствената страна в Европейския съюз, в която нямаше нормативна уредба, която да гарантира прозрачността на медийната собственост и проследяването й до физическо лице. В края на 2010 г. Народното събрание прие поправка в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения (ЗЗДПДП), която да осветлява собствеността в печатните медии. В него бе въведено изискването издателите на периодични печатни произведения (вестници и списания) да подават декларация по образец в Министерството на културата (МК), която идентифицира действителния собственик на изданието.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
За наложените и събрани глоби общината би трябвало да предоставя информация след влизане в сила на наказателните постановления. Информация за такива до момента няма."Е,чакайте де,по яваш със законите,нека минат празниците,ще видим кое що,ще назначим комисия и т.н.и след Велик Ден можем да питаме,що не се спазва закона.
Веждито не е изтрезнял още от посрещането на новата година, към средата на седмицата ще се заеме, само да минат честванията на именните дни...
Още един повод новото управление да покаже, че няма да прави компромиси с никой.
Така че, на ход е Рашидов.
Какво има да ги подканят. Закона трябва да гласи, че всеки, който не е обявил собственика си в първия брой за годината автоматично да няма право да издава вестник. Не е сложно.
Нормално е закона да включва и каква лихва се набира за невнесена глоба и тогава самите собственици (разбирай Пеевски) ще се затичат да си платят овреме глобата (защото е повече от явно, че няма да искат да обявят публично медииният си монопол).
В статията не се споменава колко е глобата, но тя трябва да представлява 15% от печалбата на провинилата се медия, това е съвсем справедлива сума, така че да имат няколко напомнянки в телефона да не изтърват сроковете!
И все пак в България едни хора са над закона и никой не им търси отговорност, до кога?
До коментар [#6] от "Lubomir Toshev": Уместна е забележката Ви. Текстът е допълнен. "Глобите за нарушение са от 1000 до 2000 лв., а при повторно неспазване на закона - от 3000 до 5000 лв., като приходите от тях трябва да отиват в касите на общините." Успешна Нова Година!
ей това е проблемът в бг - има формални закони, ама те не се спазват, не само това, но и на никой не му пука че не се спазват
...
Докато това се счита за "нормалното положение", няма да има промяна.
"Със своя заповед от 19 януари 2011г. министърът на културата Вежди Рашидов възлага на директора на Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" да издава наказателни постановления по чл. 18, ал.2 от закона."
Това е някакъв абсурд! А как стоят нещата с online медиите?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.