Има ли алтернатива на рекламните конкурси
Лошите практики при организирането на питчове в България карат агенциите да се питат има ли други пътища за намиране на свеж бизнес


Боян Петров

Получавайте най-важното и интересно от маркетинга: новини, рекламни кампании, обяви за работа
"Необходимо зло". "Възможност за изява". "Хазартна тръпка". Мненията на рекламния пазар за неговия основен двигател - конкурсите - са цветни и разнопосочни, но такова е и отношението на бранша към тях - противоречиво. Причината, разбира се, не е в самия формат на рекламните питчове (конкурс на рекламен жаргон - бел. авт.). Те все пак са най-естественият начин една компания да си избере партньор, с когото да работи. Проблемът, смятат рекламните агенции, е в начина, по който те се провеждат на българския пазар.
Свиването на рекламния пазар заради кризата и последвалата стагнация установиха много лоши практики във взаимоотношенията между рекламодатели и агенции. Конкурсите започнаха да се използват за натиск за намаляване на таксите за обслужване, което в крайна сметка доведе до обезценяване на услугите, предлагани от агенциите. Подобен ефект имаше кризата и с цените на рекламата в медиите. Агенциите бяха поставени в патова ситуация - принудени да се състезават за нов бизнес заради спадащи приходи, докато участието в многобройни конкурси изхабява ресурсите им.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
защо "питч"? "питч" се чете питч. пиТч. разбирам желанието за отграничаване от "пич" като пич, обаче и "кола" може да е питие и автомобил. контекстът доста ясно определя за какво става въпрос.
"Има и друг вариант - агенцията да подготви стратегическо предложение за развитието на бранда на клиента, вместо да работи по конкурсен бриф, чийто резултат най-често не вижда бял свят. Вместо да подготвят клипове и визии с единствена цел да спечелят симпатиите на маркетинг отдела на рекламодателя, да се подходи цялостно към развитието на марката."
Ако голяма част от агенциите и хората в тях имаха истинско стратегическо виждане на дадена марка, щяха да се занимават с такива задачи. Не самосиндикално, а по конкретно задание от клиента, за жалост такива няма, а ако има/е имало, вече работят от другата страна...
Имате проблем, че участието в пичове рядко се заплаща?
Що за малоумие е това???? Не ме интересува, че "така е на Запад", това противоречи на всякаква пазарна логика.
Процесът на продажби е важна част от всеки бизнес и всяка нормална компания трябва да влага собствен ресурс в него. Да искаш от потенциални клиенти да ти платят, за да им оферираш нещо е сюрреалистично.
Ако бранш, който претендира да е в креативната сфера, има подобна нагласа, че някой му е длъжен с нещо, то не виждам как изобщо в него се ражда нещо креативно. Но то и рекламните кампании из българския ефир го показват.
До коментар [#3] от "alexalexandrov":
Агенциите не очакват да им се плати, за да изготвят оферта, а за реално извършена работа по зададен от клиента брийф. Разликата е очевидна, но все пак ще поясня: ако попиташ трима лекари колко ще ти струва преглед, ще получиш безплатен отговор. Ако ги попиташ какво ти има, ще трябва да си платиш за преглед и при тримата, преди да избереш при кого да продължиш лечението си. Затова и на Запад е така ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.