Какво уби бизнес модела на медиите
Основните промени в начина, по който потребителите прекарват времето и харчат парите си, създадоха смъртоносно конкурентно поле за медиите
Инфографика |
Сгреших. Последните проучвания показват, че на повечето пазари само 10% от читателската публика е готова да плати за онлайн съдържание, но и средно има място за един-единствен платен медиен абонамент на един потребител.
Преминаването им в онлайн среда постави новините в пряка конкуренция с всичко останало. Новини, социални медии, видео по заявка (video-on-demand), игри сега се борят за разпределение на потребителските разходи и време.
В САЩ за периода 2015–2017 г. средният доход преди облагане с данъци е нараснал с 5.6%. В същото време парите, изразходвани за забавление във всичките му форми, нарастват с 12%. Това е два пъти по-висок процент от този на дохода и четири пъти по-висок от инфлацията за периода по данни на Службата по трудова статистика (Bureau of Labor Statistics - BLS).
Сега нека ограничим това до сегмента на видео по заявка (Netflix, Hulu и т.н.), и то в краткосрочен план. За периода 2017–2019 г., докато инфлацията беше 4.5%, разходите, отпуснати за абонаменти за видео по заявка, скочиха със 17.5%. За най-заможните домакинства в САЩ данните на BLS показват ръст от 159% в разходите за видеострийминг за периода 2013–2016 г.
Разбира се, тенденцията е глобална. В Швеция, където потресаващите 27% от хората плащат за онлайн новини, те харчат по-малко от 16 долара на месец за дигитален абонамент и по-малко от 8 долара за печатни медии. И говорим за богата държава с висока медийна грамотност.
Във Франция разходите за абонамент за видео по заявка са нараснали със 73% между 2008 г. и 2017 г., най-вече движени от Netflix, въпреки че Canal+ въведе този жанр през 1984 г. Но силната защита на канала в конкурентната среда го ограничи както в иновациите, така и във възможността за разбиране на нуждите на потребителите.
Разходите за мобилни планове следват идентична тенденция - нарастват по-бързо от инфлацията. Отново, най-заможните домакинства в САЩ харчат средно 1754 долара през 2017 г., което представлява увеличение с 22% за четири години, почти петорна инфлация.
При повечето от гореизброените говорим за разходи, които не са съществували преди 15 или 20 години. Оттук идва и ужасният ефект на ножица за новинарския сектор.
2. Прекарано време
Идентичен сценарий се разви и за времето, отделено за потребление на медии.
Между 2010 г. и 2018 г. ежедневното четене на вестник намалява наполовина, от 25 на 12 минути, докато четенето на списания намалява с 38% от 24 на 15 минути.
В същото време между 2010 г. и 2018 г. използването на мобилни устройства достигна от 8% от минутите, прекарани в различни медии (радио и телевизия не се включват), до солидна една трета от времето на медиите.
Следователно и разходите за реклама значително се промениха.
Проблемите на печата не са приключили. Времето, прекарано на десктоп и мобилни устройства, е синхронизирано с рекламите. Печатните издания обаче все още привличат 7% от разходите за реклама само за 3% от прекараното време на потребителите в тях. Затова имат още много за губене.
3. Заключения (засега)
Един-eдинствен абонамент на домакинство ще се превърне в система "победителят печели всичко", в която няколко бранда ще ограбят всички останали. Не повече от пет компании на всеки пазар могат да останат в читателското полезрение и да поддържат значителни нюзруми.
Останалите все още са изправени пред значително свиване. Повечето редакции няма да разполагат с достатъчно ресурси за голям обхват и ще трябва да се фокусират върху това, което клиентите им ценят повече, като местно, специализирано или свързано с услуги съдържание.
Парите и времето са повече от всякога преплетени. Медиите, които успеят да убедят своите читатели, че цената, която искат, е с цел да спестят ценното им време, ще имат силно стойностно предложение (това е теренът на The Economist например).
Дните на печатните медии са преброени. Ежедневните вестници по-добре да се примирят и да се преориентират към силни седмичници, разпространявани по много оптимизиран начин, съчетани със силни сайтове и приложения.
Фредерик Филу e автор в блога за медии, технологии и бизнес модели Monday Note. "Капитал" публикува текста с негово разрешение.
Капитал #35
Текстът е част от седмичния "Капитал". В броя ще видите още:
- Нашествието на тротинетките
- Бразилската политика и пожарите в Амазония
- Какво е добре да се знае за виртуалните банки
Още по темата
Седмичен бюлетин за маркетинг и реклама (27 август)
Зоя Василева е новият директор "Дигитален отдел" в bTV Media Group; ЕС ще финансира проекти, подкрепящи свободата на медиите; Държавата ще рекламира туризма там, където има повече регистрирани туристи; Volkswagen и Android с нови лога и др.
27 авг 2019Българските рекламни агенции все повече се ориентират към обслужването на клиент на чужди пазари
16 авг 2019
Медията ще се развива онлайн, а от Нова година на хартия ще излиза само в събота
3 дек 2019, 2383 прочитания

Бойко Борисов покани организацията да предложи законодателни промени, които да гарантират на медиите независимост
3 дек 2019, 2236 прочитания
4 дек 2019, 2818 прочитания
4 дек 2019, 2357 прочитания
4 дек 2019, 1099 прочитания
5 дек 2019, 1042 прочитания
5 дек 2019, 901 прочитания
Броят на заетите в държавната телевизия е с няколко пъти повече от най-големите частни тв компании.