Моята цифрова самоличност
Приложението на електронния подпис става все по-широко и ви спестява обиколки из институции и чакане на опашки
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Още от древността, за да се гарантира сигурността на кореспонденцията хората са слагали восъчни печати. С тях хем се означава, кой е подателят, хем се гарантира, че не е имало нежелани читатели на писмото. Сега почти цялата комуникация минава през интернет, където восъкът не е особено приложим. Въпреки това идеята е запазена в електронния подпис. В последните години, освен че поевтиняха наполовина до около 50 лв. (това включва необходимите чип-карта и четец), те станаха и доста по-широко приложими, като вече и държавата предлага все повече услуги онлайн.
Това е т.нар. електронно правителство и през него ще можете от догодина да си подаване на декларация за местни данъци и такси към някои общини, както и да имате електронен достъп до услуги, свързани със агенцията по заетостта, кадастъра, администрацията и др. Сайтът му е www.egov.bg. "До края на първото тримесечие на следващата година ще утроим броя на услугите на електронното правителство, от които можете да се възползвате посредством електронен подпис", пояснява Юрий Алкалай, директор "Електронно правителство" към Министерството на държавната администрация и административната реформа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
РАботодателят ми, като ми е плащал данъците цяла година и сега принципно не би трябвало да подавам данъчна декларация, мога ли да си подам данъчна декларация до 10ти февруари и да си искам 5% от данъка да ми го върнат.
айде по-кротко с ПР-а на електронните подписи
у нас това си е печатница за пари
аз ползват тази простотия по принуда вече 3-та година и все повече се убеждавам в слабата й надеждност
не се приема извън България
всяка институция си има собствена метода за регистрация и потвърждаване и т.н.... долу-горе по едно денонощие безумно щракане по настройките на браузъра .. докато тръгне
с потпис се получава информация която важи само пред институцията която я е дала... иначе казано ако си направиш извлечение от банква сметка, не ти върши никаква работа дори и пред същата банка.. да не говорим за НАП, НОИ, Агенция по вписвания и т.н. Винаги ходиш и на крака до там за да му сложат печат
Оказа се , което е и най-гадното, че може да имаш 2 броя подписа, и те да са си активни и реални и на никого не му пука
колкото до цената... не е 20 лева подновяването.. под 40 няма да намерите
Редно е господата журналисти да са по-обективни и поне малко да са ползвали дадена обществена услуга преди да я рекламират така общо.
Според мен това е услуга, която държавата трябва да предоставя без годишна такса (само си плащаш първоначално за устройството). В крайна сметка всичко това сме го платили вече от данъците си и основно се прави за облекчаване на администрацията, нали.
абе, скапана история
Е бива ли "Капитал" така да се излагат?
И понеже на този въпрос отговор не чакам, ще питам друго:
Колко?
Материалът и интересен, защото малко се знае от масовата аудитория за цифровите подписи и ползата от тях. Но за жалост в България са много малко случаите, когато тяхното притежание е оправдано, главно паради това, че много малко българи се възползват засега от улесненията и възможностите на Интернет за бизнеса и бита. Разбира се, фирмите най-бързо усещат предимствата на новите технологии и ги използват.
Затова, вероятно на първо време цифровите подписи трябва да се предоставят безплатно и постепенно да стават задължителни за различни категории делови онлайн взаимоотношения (както стана с лекарите, напр.).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход