Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Повечето граждани асоциират ДДС с фирмите и дори не подозират, че и те в някои случаи трябва да се регистрират и плащат данъка. Въпреки че това е записано в закон още преди 16 години.
Въпросният данък направи неспокоен съня на много хора с високи доходи през миналата седмица. Тогава от Националната агенция за приходите (НАП) обявиха, че започват проверки за нерегистрирани в срок лица. Всъщност законовото задължение далеч не касае всеки с доходи над 50 хил. лева за година. Регистрацията по ДДС най-често се изисква от хората със свободни професии като адвокати, архитекти и т.н.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
За земеделската земя май не сте прави - по принцип е освободена от ДДС.
Поне един да прочете закона, ама не съвсем! Длъжна съм да доуточня и корегирам журналистката, че ДДС се дължи за сумите и доходите, получени за периода СЛЕД регистрацията /доброволна или служебна от НАП/ на лицето, тоест след като ВЕЧЕ е преминат рег.праг от 50 хил.лв., а не за и върху предходните суми, формирали прага и задължението на лицето за рег.по ЗДДС. Така че 2 пъти ДДС госпожо, ама за суми, касаещи "горницата" НАД 50 хил.лв./ ако има такива/, а не тези, които лицето е получило до датата му за регистрация, дори те да са напр. 1 млн.лв. да кажем за 1 месец. Ами ако няма след това доходи ??? Правата и задълженията на рег.по ДДС лице започват да текат от датата му на регистрация - връчване на удостоверение или служебна, пост фактум, но не и преди това. С други думи, НАП има право да начисли ДДС и лихви за доходи, получени след датата на регистрация. Друг е въпросът: 30.04.2009 бе крайният срок за ГДД за 2008 г. Днес сме 27.02. - къде дрема нАП цели 10 месеца, та не установи задълженията на лицата до момента. Технически, за месец-два се обработват документите на лицата, ами после? Нещо мирише, ама нейсе!
Към авторката: Ти, Василенче, като те гледам на фотото, колко регистрирани по ЗДДС фирми имаш, дете? Колко Интраст-а подаде, колко ВИЕС-а изготви, колко ДДС по Протоколи начисли; колко облагаеми и освободени доставки анализира? Разбирам те, че и ти трябва хляб да хапнеш, ама при специфична материя, дай думата другиму. ДДС е толкова специфична материя, особено след ЕС, че по-полека със санкциите, драга!
Кво ти дреме пък на тебе Истина авторката колко ДДС декларации е подала, щом очевидно е казала всичко, което цяла седмица от никъде не чух!
а що се отнася до ДДС-то до колкото разбирам това за двойното ДДС е глоба. ясно е, че става дума за плащания след регистрацията.
направи ми впечатление, за сделките, които едно лице извършва с цел печалба. В този случай трябва да се регистрира като търговец - ЕТ или търговско дружество, иначе пак има глоби, ама никой не ги следи тези неща дали се спазват...
до Истината: Истина е, че и правописа трябва да го поназнайваме мъ-ъ-ъ-ничко, когато пишем във форумите! Коригирайте се, но с и, корекция е с е! Скоро и с ДДС-то ще се справите!
До коментар [#3] от "Истината":
"Разбирам те, че и ти трябва хляб да хапнеш, ама при специфична материя, дай думата другиму."
Дано не визираш себе си, защото от коментарите ти личи, че на теб словото (писаната реч) не ти е силата.
П.С. Няма нужда от толкова злоба, авторката не е тръгнала да ти взима хляба. Ще останат доста неинформирани, които да "консултирате професионално" за данъчните им задължения срещу съответната такса. :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.