Отмениха ми полета. Искам си парите
Как да търсите компенсация в случай, че са нарушили правата ви при отменен полет
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В една януарска събота журналистът Вера Гоцева пристига на летище Ferihegy в Будапеща в 11 ч. преди обяд и научава, че има закъснение на всички полети заради обилен снеговалеж. В 12 ч. унгарската авиокомпания, с която трябва да лети до София, информира пътниците си, че летището затваря официално до 16 ч. за изчистване на снега. Въпреки обявеното тричасово закъснение, компанията не осигурява на пътниците храна, напитки или възможност за телефонен разговор (права според директива 261 на Европейския парламент от 2004 г). В същото време други авиокомпании веднага извозват пътниците си до хотели или до съседни летища, където да хванат друг полет.
В 16,30 ч. официално всички полети от Будапеща са отменени. Вера се нарежда на дълга опашка на гишето на авиопревозвача и след час и половина чакане получава предложение за два алтернативни полета до София - в 13 и 23 часа на следващия ден. Избира първия вариант и пита ще й бъде ли осигурена нощувка. Отговарят й, че компенсирането на пътници за отменен полет не е отговорност на този екип, нека да изпрати жалба по имейл. Вера настоява да получи компенсация, знаейки правата си, но се стига до заплаха от страна на персонала, че ще извикат охраната, ако не напусне гишето.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Позволявам си да пиша като участник в описаната история. Унгарската авиокомпания се нарича Мalev и държа това да се знае, защото е пример за безочлива наглост. Първоначално в няколко официални писма те ясно заявиха, че няма да ми възстановят парите. Въпреки това, познавайки правата си не се отказах. В крайна сметка бе нужно само едно писмо от Европейския потребителски център, за да се окаже, че всъщност компенсацията е възможна.
Подобно отношение от Malev е недопустимо. Тяхно задължение бе да осигурят указаните в закона компенсации на всички пътници още на летището. Те не само не направиха това, но и бягаха от отговорност два месеца след оплакването ми.
Вероятно от авиокомпанията са си направили добре сметката, че в подобна ситуация я има оплакване, я не. Лошата новина за тях обаче е, че така не се гради имидж за качество. Още по-лошото е, че от цял самолет едва ли са много хората, които са си потърсили правата. Надявам се, че тази статия ще промени точно това.
Браво, Вера, така трябва. Същата компания се опита да ме прецака преди години, но аз бях по-хитър от тях и си възстанових парите без да се налага да се оплаквам. Всеки бизнес трябва да се научи, че като не достави стоката, която е договорена, следва да възстанови всичко платено, както и непосредствените вреди. Вярно е, че не е тяхна вината за снега или вулкана, но не е и на потребителя.
През февруари трябваше да летя с Easy Jet от София до Мадрид и на следващия ден - към друга дестинация. Авиокомпанията отмени полета си в последния момент, без нито да ме уведоми по какъвто и да било начин, нито да даде информация на страницата си в интернет. Не ставаше въпрос за снеговалежи, нито за диспечерски стачки, защото всички останали полети от София се осъществиха. Датата на следващия възможен полет, който Easy Jet ми предлагаха, беше седмица по-късно, което обезсмисляше цялото ми пътуване. Междувременно изгубих и втория полет, който трябваше да ме отведе до местоназначението. Костваше ми около 210 евро да се снабдя с алтернативни билети за следващия ден, в една посока. Когато от Easy ми съобщиха, че ще ми върнат парите за неосъществения полет, поисках да ми върнат и 210-те изхарчени по тяхна вина. След два месеца супернеадекватна кореспонденция с някакъв техен център в Индия (ако съдя по часовете, в които ми отговаряха, и по имената на хората, които го правеха), след пет отказа и всякакви увъртания, се съгласиха да ми възстановят сумата (това им отне още месец и нещо).
Най-противното беше, че ДО ПОСЛЕДНО изобщо не казаха защо са си отменили полета.
Ще гледам да ги избягвам оттук нататък, но това не е достатъчно. Свикнала съм да мисля, че толкова наглост е възможна само в диктаторски или постдиктаторски държави, не и в "свободния" свят.
Практиката на съда на ЕС е много последователна в това да постави границата между това кога е налице стопански риск и кога - извънредни обстоятелства. Лоши метеорологични условия, природни катаклизми, стачки и саботажи са освобождаващи превозвача извънредни обстоятелства. Технически повреди и други неуредици обаче са стопански риск на превозвача и в тези случаи се дължи без съмнение обезщетение на пътниците. Ако превозвачът не го заплати доброволно, може да се потърси професионална помощ, като например предоставяната от платформата обезщетение.bg.
При всяко положение е важно потребителите да търсят правата си от превозвачите, защото това има дисциплиниращ ефект върху тях.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.