

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Глаголът живея има две значения – съществувам и обитавам. Разликата между тях е чужда на българското законодателство, което не приема, че първото е възможно без второто. Адресната регистрация е необходима, за да си изкараш лични документи, да упражниш правото си на глас, дори да получиш социални помощи и обезщетения за безработица. Сега истинският адрес е актуален покрай хилядите изтичащи паспорти и лични карти.
Адресната регистрация освен необходима е и задължителна според българското законодателство, а при промяна на адреса това трябва да се обяви в общината в 30-дневен срок. Глобите за нарушение са от 20 лв. до 200 лв. Никой обаче не следи това и кампанията обикновено се случва покрай ваденето на нови документи. Като в момента.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
това с двата адреса е най-голямата идийощина на новото време
на кого му е нужно това?
само полицейщина и следене на хората
какъв е проблема да се пращат по пощата тези бланки и да се вписва примерно номер на последната
реално това е една унизителна процедура и няма и помен от свободното движение на хора
надявам се един ден като измрат тези постоянно пребивавщи в парламента, да вляза там само за да оправя тази глупост
Наследство от тоталитарния период на България. Истински свободна държава, няма нужда от тази информация
На мен пък при регистриране на временен адрес ми поискаха Договор за наем...
Демек, ако живееш при сестра си, брат си, любовницата или просто баба си? какво правим?
Горните пичове - в "свободната" Америка също се иска регистрация - и трябва да представиш например сметка за ток или вода, която получаваш на адреса, на който се регистрираш. И е задължително до 30 дни след преместването. Ако не - глоба. Ама я събират - не като тук.
В Германия мисля е същото. Няма държава, която да не изисква ресистрация. Най-малкото, кметът на града отде ще знае колко души живеят там, за да планира съответните комунални услуги - например в София не стигат местата за детски градини, щото половината деца се водят в Сусурлево и са извън регистрите.
Полицаите събудиха мой колега да го арестуват в ранни зори,оказа се че неизвестен престъпник се бил регистрирал на неговия адрес.Съседа ми пък трябваше да води посред нощ някакви "мутри" в гробището,за да им доказва,че човек с такова име никога не живял в неговата къща,като по "бели гащи" трябваше да индефицира пред тях дъщеря си и жена си/спомен от "козият рог",но без изнасилването/.Много наемодатели около мен живеят в страх,тъй като непрекъснато "валят"честитки за неизплатени заеми и сметки...Но най ме впечатли сутрешната разправия на един отчаян шофьор претърпял ПТП,който не искаше и да повярва,че на моя адрес не живее човека който му смачкал колата.След този случай нито МВР,нито ЕСГРАОН не пожелаха да ми съдействат,независимо,че представих предостатъчно доказателства колко и кои хора живеят в моят дом.Нещо повече те не пожелаха да ми съобщят кои чужди хора са се регистрирали в моя дом,иначе с нескрита злоба и завист прочетоха нотариалния ми акт,където е споменато,че съм единствен собственик и като такъв имам право да защитя конституционото си право.Вместо това ми напомниха,че живея в Абсурдистан.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.