Дай малко акции назаем
Късите продажби и маржин покупките стигнаха официално и до българската борса


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Спадът на борсовите индекси обикновено се свързва със загуби за инвеститорите. Това обаче не е непременно така. Чрез не особено сложни инструменти можете да заложите на това, че акциите на дадена компания ще поевтинеят. Ако сте познали - печелите, а ако котировките се покачват - губите. По редица причини обаче досега никой не предлагаше такива услуги на Българската фондова борса. Първият престрашил се да въведе т.нар. къси продажби и маржин покупки е инвестиционният посредник "Карол". Така от 23 септември официално ще можете не само да печелите от спада на борсата, но и да инвестирате в акции дори и да не разполагате с достатъчно средства, като в единият случай брокерът ви заема акции, а в другия - пари.
На практика късите продажби представляват търговия ценни книжа, които не притежавате, а вземате назаем от посредника си с уговорката да му ги върнете на определена дата. Идеята е да ги продадете по текущата цена (например 2 лв.) и на уречената дата да ги купите на по-ниска цена (1.5 лв.). В такъв случай за вас остава разликата от 50 ст. на акция, като обаче освен книжата посредникът ще си събере такси и комисиони по сделките, както и лихва за отпуснатия заем. Ако обаче междувременно цената се покачи напук на очакванията ви (2.5 лв.), вие ще загубите по 50 ст. плюс същите тези допълнения.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
открихме топлата вода! =)
Бъдете внимателни - Глобал Маркетс отново работят под името Karоll !
Съгласен съм с вас. Колко още хора трябва да измамят? Пазете се, ако не искате и вас да опарят.
Не останаха честни хора … Бях опарен лично от г-н Хаджов. Много добре обещава и омайва клиентите си. Докато се усетиш и вече е късно... Дано бъдат разследвани и никой повече да не се чувства така излъган като мен!
Димитър Хаджов и Ангел Рабаджийски трябва да бъдат разследвани и да прекратят дейността си, стотици хора вече бяха измамени. До кога в България измамниците ще стават все по-богати, а обществото жертва на мръсни схеми?
Изобщо има ли доволен клиент на фирма Karoll? Първите няколко месеца заблуждават и те поддтикват да инвестираш все повече и след това изведнъж всичко се изпарява ... Как не се сетих да се разровя в интернет и да потърся коментари на потребители преди да се вържа на сладкодумните им приказки. Дано поне хората след мен прочетат този коментар на време.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.