

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
И да нямате смартфон, скоро ще си купите. "Умните апарати" стават все по-популярни и по ръст на продажбите през последните години надминават всички останали. А и предлагат все повече услуги чрез съответните приложения - от резервации на билети до финансови операции. И така значително улесняват всекидневието на потребителя.
Сред софтуерите за телефоните с най-разпространените операционни системи Android на Google и iOS на Apple има и безплатни програми, които позволяват на собствениците да управляват личните си финанси. В САЩ и в Европа те все още са далеч по-популярни от България, тъй като много банки там разработват собствени приложения, които позволяват истинско мобилно банкиране. Така клиентът може да извършва всички операции през телефона си, без да стъпва в някой клон. Американските данъчни (IRS) пък създадоха собствена програма, чрез която гражданинът Х може да следи колко пари трябва да му връща държавата за внесените през предишната година данъци, какви са лихвите и други удобни услуги.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
с епът на чейс мое да снимаш чек и да го депозираш от телефона... :)
абе ние нямаме пари за хляб и мляко Вие ми пишете глупости плащане през тел.дрън дрън.........това е актуално в друга държава.
И сега мога да влизам в сметките си и да ги управлявам от телефона си. Само че за тази услуга трябва да плащам на М-тел, защото връзката между телефона и компютъра ми е по интернет. Ако връзката посредством СМАРТФОН е директна, тогава може и да не плащам. Някои може ли да ме осветли по въпроса?
До коментар [#3] от "дон Клеменца":
Навсякъде интернета, който ползваш, се заплаща. Проблемът в България е относително високата му цена, що се касае до мобилен интеренет.
През 90-те години на 20-ти век се извърши революция в комуникациите - мобилни телефони, интернет, лаптопи, смартфони - и това направи хората по-богати.
Когато се изобрети нова технология, тя води след себе си силен икономически растеж, който обаче постепенно намалява - например всеки има стационарен телефон, много имат мобилен телефон, но засега малцина имат смарфон. Всеки има компютър, но сравнително малко хора имат лаптоп, а още по-малко имат таблет. Всеки има видео, много имат двд, но малцина имат блу-рей.
Това е така, защото технологията постепенно се развива и намира нови приложения /например компютърът преминава в лаптоп, а лаптопът в таблет/, но новото приложение има все по-малка полезна стойност, т.е. потенциалът му да прави хората по-богати намалява в сравнение с оригинала. Същото е и с другите технологии - например телевизор - отначало черно бял, после цветен, плосък, а сега - течни кристали и пр. Видеоплеърите преминават в двд, а сега в блу-рей.
Грамофонната плоча преминава през касетата, после сд и т.н.
По своето действие технологиите наподобяват на гените, които управляват процесите в биологичните организми.
Технологиите също като гените управляват процесите в социално-икономически аспект - водят до икономически растеж, а в някои случаи и до революции. Технологиите определят дали ще бъдем земеделци и ще живеем в села или ще сме чиновници, живеещи в мегаполиси.
И също като гените технологиите определят до къде ще растем. Ние спираме да растем до около 20 годишна възраст, защото гените определят така. В икономически аспект растежът се определя основно от технологиите. И също като един млад организъм, който отначало бурно расте, после по-умерено, а накрая спира да расте и почва да остарява, така и технологиите отначало водят до силен ръст - например след ІІ Световна война, после до умерен, а скоро ще дойде момент, когато въобще ще спрем да растем в икономически аспект и ще почнем да остаряваме, освен ако не намерим нови технологии, които не само да бъдат доразвитие на вече налични технологии, а да бъдат коренно различни от предходните технологии. Евентуално развитие на енергийните технологии би довело до рязък икономически растеж - все едно да ви сложат ген на растежа и вие от 1,80 м. да израстнете до 2,20м.
Дори всички функционалности на мобилните приложения за лични финанси напълно да се осъществят в бг, (макар, че смятам че трудно ще стане заради цените на нета през телефона), си мисля, че няма да ми е много удобно да си правя бюджета през телефона. За това аз ползвам добър бг сайт: www.myhomebills.info
Иначе за плащанията през телефона.. може би наистина ще е удобно за хора, които пътуват повече...
е защо само за две мобилни операционни системи сте ми писали. Нещо за Симбиан? Ц.
Като цяло иновативна и съвременна технология, за пестене на време и енергия да ходиш в банка или да се редиш на някоя каса, но съдържа в себе си два основни риска:
1 Риск от злоупотреби
2 Високите тарифи за мобилен интернет
www.myPocket.bg Има и мобилна версия. И мисля че е доста по-добре от споменатия по-горе www.myhomebills.info . Но потребителите сами ще решат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.