Инвестиция в група
Взаимните фондове са вариант за вложение и с по 50 лв. на месец, и с хиляди накуп
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вместо да завиждат на милионерите, преди повече от 200 години англичаните са се сетили, че ако няколко души обединят усилията си, могат да печелят наравно с богатите. Така се появяват взаимните фондове, които и до днес предлагат алтернатива на хората, които имат спестявания.
Фондовете, предлагани в България, вече са океан от инвестиционни възможности по цялото земно кълбо. В началото на май активите им надхвърлят 1.2 млрд. лв., а средната доходност на балансираните инвестиционни схеми достига 28% при средна лихва по едногодишните депозити от 4%. Но пък вложението във фондове не носи гарантиран доход и клиентът не е застрахован от загуби.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
"Други пък са насочени към хората, на които им остават малки суми в края на месеца и вместо да ги харчат за непотребни вещи, биха могли да ги спестяват, за да натрупат след време достатъчно пари за образование на децата си, за пътешествие в чужбина или за втора пенсия."
Доверен фонд да плаща втора пенсия? Нещо не схванах врътката... Тези фондове са ми изключително интересни, но понеже съм типичен мнителен българин ги гледам с половин око. Имам чувството, че таксите могат да са солени (като при допълнителното задължително пенсионно осигуряване).
А имате ли представа, дали има изгодна възможност от България, да се инвестира в немски доверен фонд (който си е в Германия)?
Да припомня ли "доходността" на взаимните фондове между 2008-ма и 2012-та?
Сега пак тръгнаха нагоре, което е добре, но не бих разчитал, че това ще продължи вечно. Особено пък за фондовете, инвестиращи в нашата фондова борса (гледали сме какви ли не изпълнения там - просто хората бързо забравят).
Малко рисковано ми изглежда това начинание "взаимен фонд" в България... Независимо, че в началото доходността изглежда примамлва. А с 50 лева участие едвали може да се плати таксата...
[quote#3:"Нефертити"]Малко рисковано ми изглежда това начинание "взаимен фонд" в България... Независимо, че в началото доходността изглежда примамлва.[/quote]
Финансовите пирамиди не са от вчера...:)
До коментар [#4] от "Γαλλα":
Хахаха, да, права си, не бях се сетила...
"средната доходност на балансираните инвестиционни схеми достига 28%"
Това леко ме втрещи. Предполагам, че това е доходността на фонда с най-висока доходност.
И мен ме втрещиха тези цифри, но при по-подробно разглеждане видях, че повечето български фондове исторически са на загуба.
Някой по-запознат може ли да каже струва ли си наистина, да се държат спестяванията в подобен фонд и 28-те процента реални ли са (дали 28% възвръщаемост на фонда = 28% възвръщаемост на вложените средства) ?
Да припомням ли информация за Мостсртой и Холдинг Пътища или и сами можем да си я намерим...след като ми гръмнаха 90% от ЦЕЛИЯ КАПИТАЛ, и то във взаимен фонд, за който в момента няма да отварям дума, български договорен фонд буди в мен чист, личен и звучен ОГРОМЕН СМЯХ. Който иска да влиза - без мен! Аз изядох своята лъжичка инвестиционен БГ опит. Смея се защото парите се изкарват, опита се печели..с грешки! :-)
Извинявам се, но не се сдъжах: "....и с оглед на позитивното представяне на БФБ в последните година и половина, може да се очакваме...", например, че няма да има дружества като КТБ от оня ден, които да потапят идекса с 4% за два часа. :-)
Капитал и Гергана Михайлова, научете си уроците! Първите взаимни фондове възникват не във Великобритания и САЩ, а в Холандия! Годината е 1774, а фондът Eendragt Maakt Magt ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход