Когато покривите произвеждат ток
Инвестицията в домашна слънчева централа остава рискова, с перспектива за бавна възвръщаемост


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Имаш покрив - правиш ток, ползваш го или продаваш и печелиш. Цените на фотосоларното оборудване никога не са били толкова ниски, а перспективите пред електроенергията са тя да поскъпва. Колкото и големи да са трудностите, има успешни опити в правенето на пари от слънцето, още повече че Европа насърчава домакинствата да оползотворяват ресурсите си. Изглежда лесно и печелившо. И като всичко, което изглежда така, всъщност не е.
Ако попитате някой от преборилите се с бюрократичната машина в България, усилието не си заслужава, освен ако не разполагате с пари, които няма да ви трябват в близките 10 - 15 години. Удовлетворението засега е предимно морално за хората, които търсят независимост или са ентусиасти на тема екотехнологии. И въпреки това интерес към покривните инсталации не липсва, твърдят проектанти. "Особено когато по телевизията заговорят за увеличаване на цените на тока, телефоните ни започват да звънят двойно по-често", разказва собственик на инженерна компания, която изпълнява фотосоларни проекти за бита и бизнеса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Ако сметките ви са като в другите статии - може да си ги заврете там дето слънце не ограява.
До коментар [#1] от "realismisthename":
Абе топла вода на корем (и за пералнята и за съдомиялната), пак си е спестена ел.енергия. Дори има системи, които нагряват яко, дори и рано сутринта.
А сметките с производството на ел. енергия, може да излязат и по-добре, ако се появят повечко устройства на 12 волта. Пазара ще се нагоди, стига държавата да не го стиска за гушата.
Ако България беше със свестно управление и парите постъпили от фондовете за енергиина ефективнист, от фонд Козлодуй, и парите за ВЕИ бяха насочени в посоката, която визира статията, сега ситуацията нямаше да е такава. И сметката в статията нямаше да е така висока и програма 20/20 щеше да се изпълнява с нормална скорост и ние потребителите нямаше да сме акционери в сянка на ВЕИ мафията.
пробвайте да закачите 5кв за по-малко от година.
"По данни на вносителите на оборудване средният разход на ват инсталирана мощност в момента е 2570 лв...."
Може би имате предвид разход на киловат?!
А иначе аз съм "за" фотоволтаика и панелите за топлата вода, от това по-хубаво няма, стига човек да може да си ги позволи. Ама в нашата държава не става, щото енергийната мафия няма да има откъде да цоца и комунистите ще измрат от глад...
До коментар [#5] от "Жорко":
Всъщност имат предвид "киловат пик"
До коментар [#4] от "estqwerty":
Ами пробвах. Стана за 3 месеца.
Статията има доста неверни твърдения и цифри:
1. " При това тя покачва с 15 до 20% цената на панелите. А те са само една малка компонента от разхода за една централа." - Панелите не са "една малка компонента от разхода на централата". Те са около 60% от разхода за фотоволтаичната централа.
2. "По данни на вносителите на оборудване средният разход на ват инсталирана мощност в момента е 2570 лв., .........."- Средният разход за 1кВ е 2150 лв ( за 30 кВ централа ) при заложена доста добра норма на печалба. Съгласен съм с тази цифра само ако е с ДДС . При инвестиционният анализ не се използват цени с ДДС.
3. " Имайки предвид преференциалните изкупни цени в момента, в най-добрия случай изплащането идва след 9 - 10 години (виж таблицата)" - При използване на първокласно оборудване възвръщаемостта на инвестицията е 7 години. При използване на централата за собствена консумация слиза до 6 години. Цената на електроенергията ще стигне средноевропейската(+50%) до 2 години (в най- добрия случай), а това ще подобри още възвръщаемостта на инвестицията.
4. " По същия начин изглеждат изчисленията и за малките предприятия, които пресмятат ползите от възможната двойна употреба на покрива чрез инсталирането на 30 kWp централа......" - Предприятията не губят в събота и неделя, защото отдадената в мрежата излишна електроенергия се изкупува по заложени в договора пазарни цени ( когато няма договор за преференциална тарифа ).
Обвързването с 20 годишен договор за изкупуване по преференциална тарифа вече е неизгодно. Срокът за присъединяване на 200 кВ покрив беше 3 месеца през 2012 в най - напрегнатия момент. Бюрократичните пречки бяха доста повече.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.