Моята картова крепост
Или няколко съвета за по-голяма сигурност при ползването на дебитни и кредитни карти
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"В България било ниско доверието в е-плащанията. Е, не. Ако и ти имаше роднини в скиминг бизнеса..." Репликата в Twitter е отпреди няколко години, но достатъчно добре описва и сегашното състояние не само на пазара на мобилни разплащания в страната, а и на ситуацията около употребата на дебитни и кредитни карти както на традиционните банкомати и ПОС терминали, така и онлайн.
През последните години картовите организации и финансовите институции, които издават дебитни и кредитни карти, инвестират все повече средства в повишаването на сигурността при използването им. Въпросът за това доколко средствата им са защитени продължава да вълнува потребителите. При това не без основание – спонсорирано от софтуерната компания McAfee проучване в средата на 2014 г. показа, че световната икономика губи около 445 млрд. долара годишно заради киберпрестъпления. Загубите, свързани с кражба на лична информация, като например данни за кредитни карти, пък се оценяват на 150 млрд. долара годишно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
"Добър вариант е да имате специална карта, която да използвате само за плащания в интернет. В нея може да държите както минимална сума, така и да я захранвате специално преди дадено плащане и след това да нулирате салдото по сметката. Такива т.нар. виртуални карти вече се предлагат от все по-голяма част от банките и в България, като можете да избирате и измежду различни възможности за зареждането им – чрез електронно банкиране, на банкомат, чрез предварително зададени периодични преводи от избрана от вас сметка или пък чрез телефонно обаждане."
В допълнение можете да регистрирате тази виртуална кредитна карта в услугата https://www.paypal.com и после няма да ви се налага да пишете номера на кредитната си карта на различни доставчци, за да им платите.
В България за съжаление, банките предлагат абсурдни трудности за ползване на кредитните и дебитните карти, и почти никаква защита. Цялата отговорност е прехвърлена на потребителите ако той си загуби картата или пин кода..
В нормалните държави, започвайки със САЩ, ако някой ти открадне пари от кредитната карта - почти винаги банката покрива загубите. Овобено ако се докаже, че ти наистина не си можел да бъдеш на 3000 км растояние в момента на транзакцията. В България - винаги, ама винаги е винове потребителя.. банките само събират пари..
До коментар [#2] от "bestbuy":
Статията пропуска едно съществено уточнение - в България за първите 300 откраднати лева пиеш една студена вода. Законово е уредено. В резултат скимаджиите просто теглят малко под тази сума и банките не се занимават изобщо да разследват, а клиента е преебан.
В щатите например всяка кредитна карта е напълно защитена от банката (дебитните не са) и там банката се занимава с цялото разследване.
Препоръчвам застраховка за такива случаи. Моята банка предлага такава услуга, струва около 20 лева. Но покрива загуби само до 400лв.
До коментар [#2] от "bestbuy":
Глупости. Това пък защо реши че е така?
Ако се интересуваш - ще ти кажа къде да четеш и следващия път да нямаш неприятни изненади.
До коментар [#6] от "starcounter":
И внимателно си прочети условията на застраховката. Има едни полици с условия тип "ум да ти зайде"...
Затова аз съм силно приятно изненадан от един картов оператор, дето беше, а може и още да е, част от Петрол.
Та те, първо, ти дават възможност да забраниш плащания с картата в Интернет и да си ги разешаваш през сайта им само, когато ти трябва. Много е удобно и наистина работи. Няколко пъти забравям да я "отключа" преди да направя плащане и то не минава.
Второ, обаждали са ми се по телефона да ме питат дали да пуснат транзакция, защото е постъпила заявка от Лондон, което не е типично за моите транзакции. В случая всичко си беше ОК, но ако някой ми скимне картата ще му е малко зор да плати някъде нещо с нея извън БГ.
Доколкото са ми казвали в САЩ за транзакции под 100-200 долара рядко се занимават с търговците - директно банката връща парите, ако обаче се направят няколко жалби към един търговец - разследване и гори!
Отношението на повечето банки в България е отвратително. Преди години мой близък беше платил с моята карта без да знам, докато бях в Сан Франциско. Обаждам се по телефона и все едно попаднах на охраната, защото било извънработно време. В работно време ми казаха да отида в офис и да пусна оплакване :) Върнах се след 1 месец и попаднах в омагьосания кръг - ако пуснете оплакване трябва да ви блокираме картата, до 1 месец ще имате отговор, ще платите за издаване на нова, ако решим, че вие сте платили има глоба 20-30 евро или такса за проверката. Така бяха нещата в Прокредит преди 5-6 години...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.