7 причини да избера частен фонд пред НОИ
Осигурителните компании имат много недостатъци, но предимствата им пред държавната система надделяват
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Целият водовъртеж от натрапени "реформи" в пенсионното осигуряване и липсата на информация от страна на правителството по темата има поне една хубава страна – драстично се увеличи броят на хората, които се заинтересуваха от пенсионната си осигуровка. Първият въпрос, който повечето си задават, е в коя компания се осигуряват. Около половината от започналите първа работа не избират сами универсалния си фонд и едва месеци или години по-късно се заинтересуват кой е той. А тази информация е необходимият минимум за отговор и на важния въпрос на седмицата - къде искам да се осигурявам.
Все още не се знае каква ще е процедурата и дали ще се иска нещо, за да останете в избрания от вас или в друг фонд, но можете да започнете с набирането на информация, защото поне едно е сигурно - добре избраното пенсионно дружество със сигурност е по-добра алтернатива от НОИ. И затова си има прични:
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
69 коментара
Аз пари в НОИ няма да прехвърлям.
Изобщо да не разчитат на мен герберите, за да си напълнят собствените касички.
По отношение на сигурността на спестяванията на хората и техните пенсии в България няма частни и държавни фондове - всички са частни, тъй като всички, включително и правителството (т.е. държавата) сме потребители на националната валута. Единствено издателят й може да отстрани всякакъв риск, но издателят за нашата валута е ЕЦБ. Както ББ може да изпразни тези държавни фондове за спасяване на банки например, така и частните фондове могат да ги изпразнят за собствени нужди. Всеки гледа да се докопа до парите ви, защото в България те са кът.
В края на краищата никакви фондове не могат да ви гарантират нищо. Всичко зависи от това дали населението в продуктивна възраст ще произвежда достатъчно излишък от стоки и услуги че, да задоволява и нуждите на хората в непродуктивна възраст или състояние. Друг е въпросът и кой и как ще се разпорежда с излишъка, засега той отива предимно в малобройна група хора, които имат властта да решават какво да се прави с него.
Погледнете измама №4 за повече подробности: http://bulgaria-mmt.blogspot.com/p/blog-page.html
Във всеки един момент в сайта на ПОД мога да погледна какво е състоянието на партидата ми.
В НОИ не мога да го направя.
Това не е ли достатъчен довод да се противопоставя на принудата да прехвърля собствените си спестяванея за пенсия от лична партида в някаква торба?
Да, принуда е 3 000 000 работещи в рамките на 30 дни да трябва да хукнат да си препотвърдят вече направения избор на УПФ.
Капитал, остава да ми обясните АКО в НОИ парите от вторият ни пенсионен стълб се ползват със същите права ще имате ли нещо против? Защото нито веднъж не чух предложението "Добре, в тези промени има ето такива слаби места, да помислим как да ги поправим".
33182_ako_ne_sus_suglasie_sus_sila/
Цяла лавина от публикации се изсипа за да ни убеди, че държавата не трябва да се конкурира на пазара за вторият пенсионен стълб. Нали уж частниците са за конкуренцията, защо е този страх?
Или май че не са много сигурни че хората ще изберат да си дадат на тях парите, след КТБ май че вече го няма това доверие към цифрите за високата доходност. И ще предпочетат сигурността на държавното пред опасността внезапно собственика да продаде пенсионният им фонд на някоя офшорна фирма и на стари години да останат без пенсия. Или той да бъде източен както сами пишат Капитал за пенсионният фонд на Химимпорт:
http://www.capital.bg/biznes/finansi/2011/01/28/10
Пенсионните фондове на групата "Химимпорт" наливат все повече пари в свързани компании
"...Във всеки един момент в сайта на ПОД мога да погледна какво е състоянието на партидата ми."
33182_ako_ne_sus_suglasie_sus_sila/
До коментар [#3] от "D-r D":
А ето това гледаш ли? Защото след КТБ вече цифрите за доходността меко казано не се ползват с доверие. На хартия могат да ти докарат всичко, истината излиза наяве когато дойде време да се плаща. А пенсионните фондове имат сладкото преимущество плащането да е чак след доста години. Вероятно затова досега за тях въобще не се говореше. Впрочем и второто преимущество пред банките е, че задължително им даваш парите си.
http://www.capital.bg/biznes/finansi/2011/01/28/10
Пенсионните фондове на групата "Химимпорт" наливат все повече пари в свързани компании
До коментар [#4] от "Fred":
Напълно си прав. Има пенсионни фондове, които просто превъртат едни пари и ги влагат в свързани предприятия, което най-малкото не е морално, а и носи сериозен риск от злоупотреби. Няма, обаче закон, който го забранява. а и КФН спи повечето време. Но това означава ли, че заради тези "гнили ябълки", всички фондове са такива?
Ако вземем примера с КТБ. След като тя се оказа нещо като пирамида, решението е да не поверяваме парите си повече на банки, така ли? Не, разбира се. Всеки разумен човек би трябвало да може да прецени как банкова група стои зад съответната банки, какви собственици, какви са нейните практики и как работи с парите на хората. По същия начин е и с пенсионните фондове. Всеки фонд поне веднъж годишно публикува отчети, където се вижда в какво инвестира (Доверие публикуват всяко тримесечие).
Аз бях служебно разпределен в дружество с меко казано съмнителни практики и под средната доходност. Проучих фондовете един по един, направих си сметката кой къде инвестира осигуровките на хората и се преместих в друг фонд, който е част от международна група с дългогодишна история.
Парите в тези фондове са апетитна хапка за всеки тарикат, но е важно човек да се интересува къде отиват парите му и да внимава да не се подлъгва само по високата доходност, а и да проявява здрав разум.
От зад напред:
1.А ако се разклатят показателите на Фонда в Бъдеше ,поради Глобална криза или Лош Мениджмънт ....
2.Как ли се управляват Разходите на Частните фондове,та...
3.Наследяват ,наследяват, ..Колко време след смъртта ми . Много богати тез Частни фондове.Само за мен мислят. и за наследниците ми ,де.
4.Инвестират.Че на НОИ какво се правят.Гният в мазето ли....като фалираха "Лемън" ите и тръгна кризата ,какво стана с инвестециите на Частни ПФондове.Ми поискаха пари от Печатницата ,инак, мислете му. Таз печатница няма да е вечна.
5.Ако имам мн. пери и се осигурявам на тавана, другите ще ги инвестирам в неща ,от който изобщо няма да мисля за пенсията си. Тя ще ми стига само за празнична 1 вечеря в който и фонд да съм.
Можех да се осигурявам на тавана .Предпочетох да се осигурявам на по- малко. Имам този избор. Пенсията ми ще бъде за кафе и кисело мляко /дневно.Не ми трябва повече. Имам добра друга доходност .
6.По един или друг начин ,винаги субсидираме и не внасящите.Живи са.
7.Прозрачност.така се говореше и за масовата приватизация. че и когато народът си купуваше акции от Частниици .Да не забравяме хотел "Хранков" Една жена го съдеше по една ТВ.на края той се смили да й ремонтира къщичката. За него ,какво да кажа. ми голямата печтанца на П. Блъсков ли беше...Имаше един фонд "Калиман" - частен от Приватизацията.Събраха ни на "Прозрачно събрание" за разпределяне на дивиденти. Дадоха по 0,86 Бг лв.дивидент на акция. Така решило Управлението на дружеството. За да си вземе човек от Смолян сумата ,трябва да даде пари за пълномощно на съпругата си ,да загуби един ден , пътни 20 лева. Какво ли стана с този фонд и кой ли му харчи парите.
Аз пари в Банки не държа, [#6] "hirtos":
"Преди това депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов започна атака срещу пенсионните фондове, като обяви, че през миналата година кратък поглед в докладите на фондовете показва, че те са събрали 300 млн. лв. от такси за управлението и това е довело до обедняване с 4% на осигурените в тях, като допълни, че фондовете са организирали голф-турнири и регати."
В превод, фондовете са източени като КТБ, честито на печелившите...
77 причини да не си давате парите на универсалните пирамидални фондове. private-funds/
В каквото и да са инвестирали, дори злато и диаманти ето тук резултатите им за 2013, защото за 2014-та са още по-лоши.....
http://alexanderbtodorov.com/2013/08/04/hail-fack-
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.