Наследява ли се пенсия от УПФ?
С предлаганите промени в Кодекса за социално осигуряване се предвижда след пенсиониране парите по личните партиди да отват в "солидарен пул", което може да ги направи ненаследяеми


Любомир Христов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата за законовите промени за частните пенсионни дружества повдигна редица теми около тях, за които са останали неуредени моменти и продължават да предизвикват дебат. Една такава е дали наследниците на починал пенсионер могат да получат натрупаните средства по партидата му (и дали след предлаганите промени това се променя). Публикуване статията е от блога на председателя на Института на дипломираните финансови консултанти Любомир Христов с негово съгласие. Тълкуването за невъзможността да се наследяват натрупаните средства по индивидуалните партиди след пенсиониране според действащото законодателство е на автора и противоречи на тълкуването на пенсионните дружества и Комисията за финансов надзор. Според Въпросите и отговорите за осигурителния пазар публикувани на сайта на регулатора: "Сумата по партидата на починало осигурено лице или пенсионер се изплаща еднократно или разсрочено на неговите наследници." Редакцията остава отворена за други мнения по темата.
За мнозина, правото наследниците им да получат средствата по тяхната партида, в случай че починат преждевременно, е важно предимство на осигуряването в УПФ. Въпросът с наследяването, в момента, е уреден само принципно (вж. КСО, чл. 170). Тази уредба ще се промени.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
За мене тази статия беше ограмотяваща.
Бих помолила специалисти - икономисти и прависти, да вземат отношение по предложението на Л. Христов, направено в последния абзац. Според мене в него има резон.
Системата е сбъркана трябва във всеки един момент да може да разполагаш с парите си и ако ги изтеглиш ти се прекратява договорът и ако прецениш може да го удължиш или продължиш!!
С две думи статията е парите са ваши но не са ваши ;)
Хмм, къде в КСО е записано че със сключването на пенсионен договор индивидуалната партида престава да съществува ?
"Далавера Имп Екс " ООД
Според моя УПФ едно от правата ми е: Еднократно или разсрочено изплащане на суми на наследниците на починало осигурено лице и на пенсионер.
Авторът е прав, че трябва да се разрешава гъвкавост и избор как да получавам пенсията си - накуп при пенсионирането ми, срочно или пожизнено. Ако е вярна тезата му да не се наследяват парите на пенсионер и те да отиват в солидарен фонд, имам огромното съмнение, че актюерите на ПФ ще залагат някаква нереално дълга продължителност на живота ни, за да ни изчислят ниски пожизнени пенсии. По този начин след смъртта на пенсионерът в УПФ остават повече пари, които са изцяло на разположение на управляващият го ПФ. Как могат да отлетят парите ви от УПФ оставям на Вашето въображение. ПФ трябва да са в реална конкуренция за нашите пари с банки, застрахователи и др. инвестиционни възможности, а не да се третират като свещени крави.
Много добра логика от г-н Христов. Но все пак оставам любопитен за нещо - след като е вещ в тематиката, защо полага съзнателни усилия да ни убеди само в едната страна на монетата, вместо да провежда разяснителна кампания върху "тънките моменти". Със своите обявени "истини" той цели единствено и само дискредитиране на вложенията в УПФ-та за сметка на НОИ. И то в момент, в който това е национална политика.
Имам големи съмнения в обективността на неговото мнение поради изложените по-горе факти. Ако истината е, че сумата се наследява до момента на пенсиониране, не е нормално да заявяваш на всеослушание, че тя не се наследява ИЗОБЩО. Цели се манипулиране на общественото мнение, което не прави чест нито на него, нито на в. "Капитал". При подобни дискусии редакторите на вестника са длъжни да търсят и други мнения.
До коментар [#2] от "mititu":
При подобен случаи фондът ще е длъжен да има по-високи резерви, което би довело до по-ниска доходност. За добро или лошо, системата е разработена с цел максимална доходност. Нещо, което дори г-н Христов споменава.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.