🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Да се фиксирам ли или да плавам

Лихвите в момента са на исторически най-ниски нива, което прави кредитите с фиксирани условия изгодни. За по дълъг период обаче те стават скъпо удоволствие

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Това е един от онези въпроси, чийто отговор започва със "зависи" и продължава с уточнението, че решението е индивидуално за всеки и се влияе от пазарните условия. Продукти и с фиксирана, и с плаваща лихва и с комбинация от двете се предлагат масово от банките, както за отпусканите бизнес кредити, така и за потребителските, особено ипотечните. Но за разлика от други продукти на пазара, при които когато прави своя избор клиентът няма колебание коя цена е по-висока от друга, при заема от банка 2 невинаги е по-голямо от 1. Затова простата математика не е достатъчна, когато трябва да се прецени коя оферта е по-изгодна -  тази с фиксирана или тази с плаваща лихва. Необходимо е да се претеглят още няколко риска, които кредитополучателите или забравят да изследват, или направо не знаят за тях.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bobsyn avatar :-|
    Batezuzi
    • + 1

    Да се гледа лихвата е важно нещо, защото от нея зависи общия размер на задължението, но повечето изпускат дребната подробност, че банките предлагат основни заеми, по които кредитополучателят първо плаща основно лихви и чак в последствие главница, а точно това обезсмисляв голяма степен възможността за рефинансиране, защото ако банката откаже да промени лихвите по вече отпуснати кредити на клиентите ще им е твърде скъпо да изплатят заема със средства от друга банка при по-ниска лихва

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал