Малко слънчево панелче
Инсталирането на домашна соларна централа е авантюра, която може да се изплати
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
С оглед падането на цените вече не е изгодно да продаваш енергията, а е по-добре да продаваш само излишъка. Каква е ползата да купуваш ток по 23 ст с ДДС(потребител физическо лице) и да подаваш тока по 23 ст без ДДС(физическото лице не начислява ДДС).
Консумирайки част от енергията си увеличавате лимита от работни часове годишно.
Съгласно ЗДДФЛ трябва да платите данък 10% от приходите от централата - няма как да ги скриете - има издадени фактури, а консумирайки част от енергията вие намалявате приходите, респективно и данъка.
Пропуснали сте проектирането на централата което също е разход.
Данните в таблицата са много показателни.
И наистина, нека допуснем че става въпрос за сравнително малка инсталация (между 1 и 2 КВт, с площ между 8 и 16 кв. метра). Това изглежда подходящо за надпокривна инсталация на еднофамилна къща, а дори и за инсталация на покрива на някои многофамилни сгради в градовете. Да допуснем също, че инсталацията включва и акумулатори. При това положение би имало осигурена консумация за цялата генерирана електроенергия в рамките на самата еднофамилна къща (или жилищна сграда). И то като дневна електроенергия (по време на нощната тарифа ще се зареждат акумулаторите). При това положение изобщо няма да се подава електроенергия към мрежата и да се ползва преференциална цена. И като се сравнят цените, излиза че това е изгодно.
Например ако еднофамилната къща е в София, цената на заместваната дневна електроенергия от мрежата би била малко над
18,2 стотинки за КВтч. (http://www.dker.bg/PDOCS/el_prices.pdf)
И това без каквито и да е главоболия във връзка с преференциалната цена, т.е. без да влизате в процедури, на които както е казано в статията, "не се гледа с добро око". А на всичко отгоре се оказва, че тази цена е съпоставима с преференциалната цена.
И наистина:
Ако от преференциалната цена (22,8 ст./КВтч.) се извадат таксите за достъп, за Фонд "Енергийна сигурност" и за балансиране (3,8 ст./КВтч.) се получава резултат от 19 ст./КВтч., при това без да се смятат останалите разходи, посочени в таблицата (данък печалба, гаранция за произход, счетоводно приключване). И на всичко отгоре преференциалната цена би била валидна само за част от подадената към мрежата електроенергия и винаги би имало политически риск от някакви допълнителни изменения.
А инвестициите за традиционна акумулаторна уредба не са чак толкова големи, в сравнение с инвестициите за самите слънчеви панели.
При това положение наистина се оказва по-изгодно когато генерираната електроенергия надхвърля консумацията в момента, тази свръхпроизведена електроенергия да се акумулира и да се консумира в саматра сграда, вместо да се подава към мрежата. Колкото и това да е парадоксално от чисто техническа гледна точка!
Към коментар 2:
Извинявам се - като се добавят 20% ДДС, цената на електроенергията от мрежата става 21.8 ст./КВтч. - т.е. потози начин е категорично над преференциалната цена минус таксите.
Скептичен съм! Законът за възобновяемите енергийни източници е направен да обслужва определени хора! По-добре е обикновените хора да се ограничат с панели за топлата вода - инвестицията се възвръща по-бързо и няма да бъдат малтретирани от енерго-мафиоти и прости чиновници.
една батерия Тесла ще помогне в случая да станеш напълно независим от тока
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.