Сам съм си централа
Производство на соларна енергия за собствени нужди може да е на сметка, но скъпите батерии правят пълната автономност неизгодна
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако в представите ви зимата е отрупани със сняг покривчета, това напоследък рядко е така. След мразовития януари слънцето така напече, че през миналата седмица произвежданата от фотоволтаичните централи електроенергия (която достигаше 650 мегавата през деня) скоростно изпревари повечето източници на ток и се нареди на трето място веднага след традиционно най-мощните ТЕЦ-ове (2100 мегавата) и АЕЦ (2000 мегавата). Какво обаче ви грее вас това?
В миналия брой вече описахме как авантюристичната инвестиция в инсталирането на лична фотоволтаична централа може да се изплати за 9-12 години, ако продавате тока на ЕРП.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Първо "може да зареждате батерията не само с енергия, произведена от слънцето, но и от мрежата" е меко казано неточно. Когато пишете, предполагаемо технически насочени статии, поне си изяснете фундаменатлно процесите за де не излизат писанията ви смешни.
Генерално, всяка една (акумулаторен тип, тоест с възможност за възобновяване на физико-химическият процес, за по-точна дефиниця препратка към Максуел) батерия може да приема заряд от всякакъв енергииен източник стига, този източник, да има трасформиращ процес който да преобразува постъпващият енергиино силов вектор в електрически потенциал. Тоест всяка енда акумулаторна батерия може да се зарежда от мрежата, защото в противен случей предполгам, автора на тази статия зарежда акумулатора на автомобила си само от соларни панели (без коменар).
От друга страна, най оптималният вариант (цена и дълговечност) за батерии, за домашно използване, са оловно-киселинните но превърнати в алкални ( ако не се гледа ценовиат фактор то готава са железно-никеловите с дълбок разряд). Има много информация в Интернет как да се превърнат батериите от киселинни в алкални. При такова превръщане дълготрайността на използването се увеличава до 30-40 години (при запазен акумулатор), а в определени оптимизирани условия и до 100.
Надявам се любознателните читатели сами да потръсят тази информация, да се заинтерсуват и запретнат ръкави (така да се каже), и да направят нещата оптимално и без много разходи, отколкото да хвърлят трудно спестени пари за технологии (за съжаление спекулиращи с името на Тесла) от консумативен характер с нисък коефициент на дълговечност и като цяло на използваемост.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.