Има ли смисъл да се инвестира в панелка
В средносрочен план такова жилище с добра локация може да се окаже нелош избор за живеене или инвестиция
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Когато се говори за покупка на имот, има поне три причини панелните жилища да не могат да бъдат изключвани от сметките. Първата е предлагането - близо 80% от жилищата в страната са в блокове от соц време, а новото строителство въпреки няколкото вълни на подем от деветдесетте години насам не успява да достави достатъчно апартаменти, за да задоволи желаещите. Второ е търсенето - този тип жилища са концентрирани в най-развитите икономически зони на страната - там, където има работа, транспорт, детски градини и училища. И трето, преувеличени са слухове за смъртта им - въпреки битуващите оценки за 40-50 години живот на панелите по света успешно ги подлагат на тотална реконструкция, която удължава експлоатацията им за още няколко поколения напред. Затова и ако изборът при решение за покупка опре между нова тухла и 40-годишен панел, икономически обоснованият отговор може и да не е толкова предварително предопределен, колкото естетическия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
25 коментара
Откога никой не е писал добра дума за панелките?! А тук го удрят чак на обективност ...
Все повече хора проумяват, че това са съвсем нормални жилища с добро съотношение "цена - качество". Ако "новото" строителство беше по-добро, конкуренцията с него би била по-остра, но засега панелките са много добър избор за масовия (средния) купувач.
А с напредването на санирането и (дано!) по-добра законова уредба те още дълго ще бъдат една добра възможност.
За протоколът: ужасната сграда на снимката не е панелка, а нещо което се нарича пълзящ кофраж. Не че е много по-различно, но все пак класическите панелки са 6 етажни, с четири входа с по два, до три апартамента на етаж...
С останалото в статията съм съгласен...
В статията не се обръща достатъчно внимание на фактора - реална квадратура. Панелен апартамент от 60кв.м. са чисти 60кв.м. жилищна площ, докато при ново строителство това ни се продава за минимум 80 - 85кв.м. Двустаен панелен апартамент представлява 3 нормално големи самостоятелни стаи, докато при новото строителство това ни се продава за тристаен апартамент, като често дори едната му стая е с по-малки размери от панелната кухня, която не се брои като стая.
Това е основната причина панелките да са толкова търсени.
На тази измама трябва да се сложи край с въвеждането на стандарт, към който да бъдат приравнени всички жилища предлагани на пазара и купувача да прави избора на жилище само по неговите качества и състояние.
В момента с новото строителство законно ни продават въздух и ако купуваме един тристаен апартамент ново строителство, който по описание е 1100 е/кв.м. реално се получава, че им плащаме 1600 евро/кв.м.
ако блока има читав мениджмънт... ако земята отдолу и прилежащите площи са собственост на блока... ако конструкцията и инсталациите се поддържат по стандарти... и прочее мечти... :)
на снимката е ЕПК, сменете я с истинска с панелка
ми аз не познавам някой който има пари да си позволи нормален апартамент ново строителство в добър квартал- да е избрал панелка някъде по крайните квартали, ама до метрото :)
а дали е доба инвестиция- зависи от локацията, как е поддържан блока и апартамента и тн, гледам в момента има разни панелки в Младост пуснати по 1200 евро квадрата, така че реално може и да бъде инвестиция
Панелните жилища са сгради за социално слаби.От години има тенденция на превръщане на панелните комплекси в гета. Във всички панелни комплекси има и мода "направи си сам". Там всеки е архитект и строител.
В никакъв случай не може да се компенсира и неудебството да живееш с голяма маса хора, повечето от които пенсионери. Според мен панелите нямат бъдеще.Мого по-обещаващи са къщите в близки квартали които имат много по-голям потенциал.
основният конструктивен проблем е корозията на заварките между отделните панели. за да се удължи живота и живее безопасно в панелните блокове (не важи за ЕПК) е необходимо да се разкрият местата на заварките - където панелите се държат един за друг и да се направи презаваряване. после местата се замазват отново и така още 50-60 години се живее в спокойствие.
Лошото е, че никоя програма за енергийна ефективност не прави такива "конструктивни" интервенции, а само се лепят термоизолации, което е реален проблем
... до началото на '90-те, се строеше изцяло в панелните квартали. Пътищата бяха зле, кални и прашни, транспорта бе оскъден и нередовен, липсваха магазини, и въобще имаше калпава инфраструктура. В централните градски части си бяха къщички, строени между 1920 и 1940/50 година. След това - когато мутрите, селяните и откровенните тарикати станаха "строители", катринката се промени. Центъра се застрои гъз до гъз, и се напълни с нагли авто бабаити с 30 годишни "премиум" ковчези на колела. В панелните квартали спря да се строи. Инфраструктурата се подобри чувствително. Градския транспорт стана редовен, по-наситен и с повече линии. С появата на мобилната телефония и интернет нещата съвсем заспаха. На празните площи (за разлика от централните райони) се появиха хипермаркетите и веригите магазини. Появиха се поликлиники, училища, детски градини, смени се уличното осветление с "енергийно" такова. Направиха се пътищата, транспорта стана "бърз и интегриран", площите позеленяха. Резултата е, че сега вечер може да се слуша "песента на щурците", чичопей и някоя друга гарга и чайка... инвестицията в "саниране" е около 10-12 хил. лева за тристаен апартамент, на който терасите са по-големи от "студията" в центъра. Вечер не се гледаме на кръв със комшиите за това къде да се паркира. Ел. инсталациите са проектирани в най-добрите традиции на българската инженерна мисъл, преди да се изнесе в САЩ и Канада през 90-91 и после 96-97 година. Със смяната на дограма, В и К и изолация комфорта на обитаване си става направо нормален... Разбира се, има си и недостатъци, ама те са по-скоро от "манталитетно" естество. Например навика на някои особи да си хвърлят фасовете от терасите, да се плюе в асансьора, да си остъкляват терасите или направо да ги зазиждат и да си изнасят боклука пред вратата, за да не им мирише вътре, да се правят на архитекти и строителни инженери, като самоволно си местят кенефа в пералното, кенефа да го правят на баня, а банята да избият стената към една от стаите за ниша... но това де'т се вика - е подробност от пейзажа ;-)
НЕ РАЗБИРА СЕ, ЧЕ НЯМА смисъл да се инвестира в панелка и не знам хората с какъв акъл го правят.Но риби винаги ще има.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.