Как се формира работната заплата
Два примера показват колко от осигуровките са за сметка на работателя и колко на служителя
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Формирането на нетната работа заплата за повечето служители и нещо, което се прави "там, в счетоводство". Чували са за фондовете "Безработица" и "Пенсии", но започват да се интересуват от тях едва когато трябва да получат някакво обезщетение от социалните служби. В повечето случаи и малко от тях са наясно как се формира заплатата и каква част от осигуровките е за сметка на работодателя и каква за служителя. Това е така, тъй като хората обикновено се договорят за чиста заплата, а пък работодателят смята колко ще е брутното и колко ще му струва служителят. Договорът се подписва с посочена брутна сума.
От тази година влязоха в сила и по-високи осигуровки. Увеличението е с 1 процентен пункт на вноската за фонд "Пенсии". Тя става 13.8% за родените след 1959 г. (още 5% отиват в задължителните пенсионни фондове) и 18.8% за родените преди тази година (виж сметките). Увеличението се разпределя така – 0.56 за сметка на осигурителя и 0.44 за сметка на осигурения.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Благодарение на Световната банда в Бълхария бе наложено работника да поема 40% от осигуровките. Проверете дали тази далавера я има в страните от ЕС?
Смятам, че имате грешки в сметките, след изчисления виждам, че Държавното обществено осигуряване не е сметка за никого и така съответно Облагаемият доход, Данъка върху доходите на физически лица и Нетната заплата излизат неправилни. Ако имам някаква грешка поправете ме, мога да се изкажа и в числа...
До коментар [#1] от " uiv06356363 ": Всъщност процентите са около 42,082%, които се падат "за сметка на изпълнителя", няма никаква Световна банда в България* изяснете моля по-конкретно за кого говорите и при молба или заповед (в повелително наклонение) завършете изречението не с въпросителен знак, а с точка или по-добре удивителен знак! *а не Бълхария
Добре е да се знае от всички работници това! Като искат повече пари в джоба, нали фирмата трябва да ги изкара 2 пъти нетните им заплати. Така че, като искат пари да работят повече и ефективно!
Проблемното е, че при нас 18.8% се плащат от работодателя, а останалото от работника. В други държави всичко се поема от работника и фирмата не надплаща. Например Дания. Ако го опростим това, и може би въведем възможност всеки сам да решава на какво да се осигурява и от това да заивси какво получава обратно / като пенсия, здраве, училища, ще сме доста гъвкави нали?
До коментар [#4] от "Lubomir Toshev":
Няма абсолютно никаква разлика - парите идват от едно и също място. Дали работодателя ще добави към брутото ми това, което плаща той и ще го платя аз или ще го плати той - какво значение има?
А с това решаване кой на какво да се осигурява след 30 години маса народ ще получава мизерни пенсии, защото сега са решили че осигуровки на 4 часа стигат "то кой ще ти доживее до пенсия". Тъй че по-полека с гъвкавоста, не винаги е полезна. Масата хора не могат да планират седмица напред, камо ли за 30 години в бъдещето.
До коментар [#3] от "xik09520418":
Комично е човек, който си няма понятие от препинателни знаци, да поправя друг.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.