Слънчев ток от покрива - заслужава ли си
За разлика от инсталирането на панелите процедурата по узаконяване на инсталацията може да се окаже доста по-сложно занимание


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Малинка Николова, председател на Българска соларна асоциация
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Нещо сметките ви са грешни. Изплащането на подобна инсталация е около 15 години, ако не се повреди нещо през този период.
Капитал,
Очаквам да ме опровергаете с реална оферта с разбивка на отделните цени за доставка и монтаж на централа.
И на мен ми прилича на "платено съобщение "
Нали инсталации до 30кВ щяха да бъдат присъединявани само с уведомление до ЕРП. И какво балансиране на 30кВ? Това си е чист рекет. Кат имаш пари,що да не си вземем от теб.... Дървеното мислене от съветската ера в енергетиката още ни мъчи и не иска да ни пуска. Стоят по бюрата едни чичковци и лелки мисловно замръзнали в 70те и не могат да си представят, че нещата могат да функционират другояче. Това ми е професия и знам за какво говоря.
До коментар [#1] от "kokoto2":
Сметките, че не са верни не са верни, но истината е че ако продаваш ток на енергото все още е по добре отколкото за своя сметка. Възвръщаемостта е около 8-8.5 години ако се дисконтира.
Това се 15 години, си е някаква червена мантра.
В България няма чак толкова много слънце че тези панели да работят на максимук от капацитета си дълго време. Зимата, когато най-много ти трябва ток, тези панели почти няма да работят. А да си купуват скъпа батерия с която да съхраняваш ток е много безмислено
До коментар [#5] от "kalliman":
не си представяй, че панела работи само при ясно слънчево време.
работи си той много добре и като е облачно, и зимата. Вярно, с намален капацитет.
в Германия да не би да имат много слънчева зима? А панели има на всяка керемида
Ама в Германия държавата подпомага хората да използват зелена енергия , докато в България дадоха субсидии да големите бизнесмени , а за обикновения данъкоплатец - пак нищо. Всичко е наобратно в България . Нека сега Бойко като се срещне с Меркел , да я пита - как така тяхната държава плаща за около 80% от техниката и инсталирането .
До коментар [#1] от "kokoto2":
До коментар [#2] от "nte10472204":
До коментар [#4] от "Ivanski":
Сметките за срока на изплащане зависят от начина и обема на потреблението, който обем е специфичен за всяко домакинство. Сега, ако чакаш да ги изплатиш от семейство пенсионери с обикновена българска пенсия няма да стане дори и за целия живот на соларите, обаче ако младо семейство с две-три деца и баба дето да ги гледа, има шанс да вмести изплащането в 7-10 години. Помислете, най-големите разходи на енергия в едно домакинство са за топла вода и отопление. Т.е. ако пералнята, съдомиялната и бойлера ползват топла вода от соларите, а остатъка го поема климатика, то семейството ще може цяло лято да се къпе по три пъти на ден (4-5 човека с децата), ще се пере през ден (хайде да е по-лошия вариант) и всичко това с топла вода "на корем". Всъщност това, че ще спестят част от сметката за ток/газ/парно ще се допълни от това, че ще могат да ползват повече топла вода отколкото биха ползвали ако са на ток. Отделно, че големия обем гореща вода играе ролята на акумулатор на енергия (спестявате скъпия електрически акумулатор в системата, а и реотаните не са претенциозни към подаваната ел.енергия, което ще свали и от сметката за инвертора, щото ще се купи по-маломощен, само за климатика примерно), като топлата вода може да се ползва и през нощта. Хайде нека да нямат електрическо скутерче (предимно лятно возило) до колата в гаража.
До коментар [#8] от "gost22":
По принцип е грехота да не използваме слънчевата енергия.
Аз съм в ситуацията, която описваш, но използвам енергията със слънчеви колектори 2х2м2 и практически имам топла вода за цялото семейство ( 2 деца и баба чат пат) и тя е налична от март до края на октомври... 7-8 месеца. Инвестицията не е толкова скъпа като соларната. При ел. енергията имаш и допълнително скъпо оборудване и т.н. не че е невъзможно да се ползва, но е по-сложно и скъпо. Ако приемеш че така и така правиш примерно нова къща и го включиш в първоначалната инвестия..защо не. Ако пък и държават ти даде някаква преверенция - екстра
лелее, как съм успял да напиша преВеренция .. не знам :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход