Бизнес преводите на пари в чужбина може и да са по-евтини
Алтернативните финансови компании осигуряват по-ниски такси по банкови услуги за компаниите, без да са банки
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Докато лихвите по депозити вече трета година се спускат стремглаво надолу, търговските банки все по-често въвеждат нови или увеличават стари такси, за да компенсират този тренд. При регулярни плащания в чужбина подобен разход може да се окаже сериозно перо в бюджета на малка компания. За щастие алтернативни канали за плащане са появяват не само за физически лица - като Moneymailme, но и за фирми - като новите услуги на компании с опит в междуграничните преводи като Transferwise.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
А кога някой журналист ще попита БНБ защо в България няма SEPA преводи, макар че са задължителни и ако има, защо имат огромна такса, въпреки че за банките са безплатни? И БНБ смята ли да спазва европейските закони и съответно да контролира банковите практики с преводите?
Нема SEPA, има gepa по SWIFT.
И аз си мислех, че има.
Но уви и БНБ си трае. Това може да спести маса пари на бизнеса, но ...
До коментар [#1] от "enterfornone":
До коментар [#3] от "kiro1234":
Има СЕПА, но всъщност регламента казва, че банките трябва да таксуват презграничните преводи в евро не по-скъпо от вътрешните преводи..в евро. Тоест българските банки въведоха точно същите такси и за СЕПА преводите и няма разлика дали ще поискаш СЕПА или SWIFT.
Швеция и Дания например са избегнали това с допълнително местно законодателство, което ограничава таксите за еврови преводи до таксите за вътрешни преводи в съответно шведски и датски крони, но това не се регулира от ЕС. Трябва на някого да му пука на ниво нашия парламент.... омбудсман, КФН?!
К'ва SEPA....както е казано в началото на статията, "...търговските банки все по-често въвеждат нови или увеличават стари такси, за да компенсират този тренд.".. правят кво'т си искат и дерат клиентите,моята банка (да не и казвам името,че преди години нали така се започна една меко казано истерия/атака, и ше ми пратят ДАНС след няколко часа :) ).... иска дa ме таксува по минимум 25 евро за превод към Германия, е благодарско,ше пропусна :)
Банки ли .. аз ше ге науча,да живее финтек :) Въпрос на време е.
За сведение само: Когато нареждам пари от Германия към България нямам и 1 цент такса....
25+ банки на население от 6.5 милиона, което същевременно е най-бедното в Европа. Що били скъпи преводите и се вдигали таксите после, ами те как ще ни цоцат иначе?
Описанията за начина на действие при финтек компаниите не е от ной-точните. Освен това използването за сравнение на разходите при превод на сума от 300 евро не е коректно. Примерно при Прокредит таксата е 5 евро и при 300 и при 30 000 евро...а при Трансфер уайз ако превалутираме с превод лев-евро разхода е 1 стотинка на евро /все още лимитите на картите не позволяват секундните ,а не както тук е написано няколкочасови преводи/ Така ,че при превод на голяма сума в порядъка даже на 3000 евро таксата на Прокредит е в пъти по изгодна.
най-нисък разход и най-ниска ( нулева) годишна такса ...Paysera!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.