Отказахме онлайн покупка с вашата карта
Някои банки правят "черни списъци" със сайтове, към които блокират плащания
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Пазаруването в интернет понякога може да е проблемно поради една проста причина - заради нарастващите опити за измами с карти банките предприемат редица мерки. Една от тях е създаване на списъци с компании, към които плащанията се отказват. Често обаче клиентът не знае това, а последствията са блокиране на картата и провалена поякупка. Все пак това донякъде е по-добре, отколкото да стане жертва на злоупотреба.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
3D secure... добра идея, но много зле реализирана. Повечето сайтове не го поддържат - например aliexpress.com. Активацията на 3D secure не изключва опцията за плащане със ССV код. Тогава кое е сигурното?
До коментар [#1] от "kokoto2":
Сигурното е, че ако онлайн магазина не е регистриран за 3D, а картата е регистрирана , то при оспорено плащане правото е на страната картодържателя, а не на магазина.
Тая история с кредитни дебитни карти е американска, там явно правосъдието действа бързо и реално и затова изолзват такава система, която няма ПОЧТИ никакви технически защити. Вземали са ми пари само по номер и дата валидност, даже без кода отзад. Питах си банката-ами ако хотела вместо 200 евро ми беше взел 2000 какво ще стане - отговора им беше - транзакцията е финална, т.е - съди се се с тях ...
Система, в която АЗ НЕ Пиша сумата която плащам, ползвам САМО в краен случай! За 5 год. 1-2 пъти ...
3Д е по желание на магазина, реално само номер на карта,име и дата валидност е ДОСТАТЪЧНА!
Вярно е, че има сайтове за измами! Но! От ОББ винаги ми блокират плащане на билет от сайта на Бритиш! Никога не са ми блокирали плащане към къде по-заслужаващата доверие България еър, но за да купя билет от Бритиш, трябва предварително да се обадя в банката! Много е досадно особено, когато трябва да им звъня от Африка! И то за билет от София до Лондон! Не намирам особена логика, но свикнах.
До коментар [#4] от "vassilun":
Това с блокирането на определени търговци, които са доказани си е кофти. ОББ обаче имат най- добрата система за предотвратяване на измами у нас и може би имат основания за това. Може би блокират транзакциите по географски принцип (явно Африка е високо рисков регион). Много ми е интересно дали ако се купуват билети за Бритиш от България ще се блокира плащането.
Точно ОББ да дават съвети, при положение, че в рамките на 4 месеца ми отказаха 12 касови плащания с карта от 4 страни в ЕС с оправданието "временна липса на връзка със сървъра" е жалко.
Иначе, според мен, най-важното при въвеждане на данните за картата е да има "https" пред адреса и той да е познат. И никъде да не се прави "абонамент" за услуги, а само еднократни плащания...
До коментар [#3] от "damianrm1":
Има разлика между кредитни и дебитни карти. С кредитна карта клиентът запазва редица права и възможност да оспори плащането ако има нередности. При плащане с дебитна карта транзакцията действително може да се окаже необратима тъй като парите директно се вадят от личната сметка на клиента. Теоретично съществуват правила на защита, но след като парите са напуснали сметката е много сложно да се оспори плащането. При възможност за избор плащайте с кредитна вместо с дебитна карта.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.