• Все по-големият брой курсове за уеб разработчици предоставят множество възможности за развитие в сфера, която все повече се нуждае от кадри.
• Преди да се започне такъв, трябва да се имат предвид много неща - качество на преподаване, свободно време, мотивация.
• Едва около 10% завършват интернет формите на обучение.
"Мамо, моля те, искам на мач!"
"Няма мач, има академия за програмиране за тебе!"
Това доскоро можеше и да мине за виц, ако не бе диалог, който стана популярен в социалните мрежи. Но кой ли вече не е чувал за приятеля на приятел, който се научил "да прави сайтове и си купил кола" или за "онези, които пишат код по цял ден и събират големите пари".

По последни данни броят на заетите в IT сектора за няколко години се е удвоил до 70 хиляди души (тук влизат както софтуерни разработчици, така и много други специалисти като поддръжка и аутсорсинг) след влизането на редица чужди компании. Паралелно с това расте и интересът към професията на програмист, а много хора решават да се преквалифицират и да влязат в изцяло новия сектор за тях. Последното обаче изисква и налага да се вършат често две дейности паралелно - работа и учене. Затова и онлайн курсовете предоставят една от възможностите за запълване на растящата дупка между търсенето на кадри и предлагането на пазара. Не липсват обаче и минуси - малко хора успяват да ги завършат, нужни са доста време и усилия. А и все пак IT секторът е платен, но и изисква много - спазване на срокове, работа често над стандартното работно време и съпътстваното с това напрежение.
Какви умения са нужни на един web developer
Според Светлин Наков, който е създателят на "СофтУни" - една от платформите за софтуерно образование у нас, най-важното за начинаещите е да могат да програмират. "Това означава да имат алгоритмично мислене, което се добива с няколко хиляди решени задачи, и да могат да пишат код на отлично ниво, което се добива с няколко десетки хиляди реда изписан код." Според него, с който и език да се захване един новобранец, като PhP, C#, Java или JavaScript, не е чак толкова важно, защото, както сам казва, това е като "карането на автомобил - не е важно на какъв автомобил се качваш, когато се учиш да караш". И допълва, че тези езици заедно с Python са едни от най-търсените в България.
Къде може да се придобиват знания
Даниел Лидиянов е завършил Софтуерен университет и няколко онлайн курса и на 21 е един от съоснователите на Уеб агенция, която се занимава със създаване на уебсайтове и онлайн приложения - Weband. Той самият изтъква предимството на онлайн обученията - "налагаше ми се да уча онлайн, тъй като работех и физически бе невъзможно да присъствам".
Той препоръчва и Udemy, Skillwise и Lynda като места с добри курсове по програмиране и web development, a от българските - tutorias.bg. Даниел е плащал на много места, като за Lyndaе отделил повече от 600 лева за целогодишен пълен достъп, като признава, че това "не са никак малко пари", но самият той е доволен от инвестицията в образованието си. Не липсва обаче и негативният опит: "В нашата сфера пазарът е пренаситен от т.нар. ‚Online tutorial-и‘ и за съжаление малка част от тях са от качествени и утвърдени източници."

Големият проблем - малкият брой завършили
Според Наков, по-малко от 10% записали началния курс в "СофтУни" стават програмисти и според него това е нормално - "който се запали, ще стане програмист", като за него важна е мотивацията. Самият той препоръчва присъствено обучение "заради общността", като онлайн обучението е само за тези, които са много силно мотивирани.
"От самия старт на нашите обучителни програми за софтуерни инженери имаме вариант за обучение с видеоуроци и онлайн упражнения и домашни. Хиляди учат отдалечено.", казва Наков, но признава, че в крайна сметка "ученето се случва с много, много практика, не с гледане на курсове".
Други специалисти от сектора посочват и платформи като CodeAcademy, които имат геймифициран интерфейс, улесняващ процеса на учене и правещ процеса доста по-лесен, a платената им версия е между 16 и 19 долара на месец. Според Лидиянов е важно е да се подбере подходящ както преподавател, така и начин на преподаване за успешен процес, като според него самодисциплината невинаги е проблем на ученика.
Времето обаче наистина може да се окаже проблем. Константин е семеен, малко над 40-те, работи като графичен дизайнер, занимава се с уеб проекти и паралелно с това кара онлайн курс по програмиране към "СофтУни". Той е от хората, които се е сблъсквал с липсата на време. "В началото бях много мотивиран, но с всеки изминал ден започна да ми става все по-трудно, просто не ми стигаше времето", разказва той пред "Капитал". Според него трябват поне 6 часа за решаване на задачи на ден, при положение че той не може да отдели повече от 2 часа. "Специално за "СофтУни" може да се каже, че трябва да гледаш на него наистина като на университет и да се посещават лекциите и упражненията", казва той.
И все пак умения
В крайна сметка според Наков дипломите и сертификатите помагат, но не са най-важни в тази сфера. "Доказателството за умения е с практически проекти. Когато за една позиция пише две години опит, този опит може и да е от вкъщи, да си разработвал собствено приложение за борса за телефони. Тези 30 хиляди реда код са твоята диплома, за да те вземат на работа."
Даниел Лидиянов е на мнение, че България не е бедна на разработчици, но е бедна на наистина качествени такива. За финал той напомня, че заплати от по 2-3 хиляди лева не са парите за един начинаещ в сферата, като извънредният труд е изключително много, а според него "над 60% от работещите се оплакват от психическа отпадналост, а мнозина биха предпочели да живеят извън София". Така че преди да скочите да учите Java Script, за да си купите нова кола, замислете се дали наистина програмирането е за вас.
Необходими умения за front-end web developer
Oсвен добро математическо мислене (Khan Academy притежават богата гама математически теми и задачи за начинаещи) в началото е добре да владеете поне един език като Java Script, PHP, Ruby или Python. За front-end уеб разработване HTML и CSS са задължителни, като специалистите препоръчват и добро познание на Adobe Рhotoshop. Работата в проекти и предишен опит се ценят изключително много в сферата.• Все по-големият брой курсове за уеб разработчици предоставят множество възможности за развитие в сфера, която все повече се нуждае от кадри.
• Преди да се започне такъв, трябва да се имат предвид много неща - качество на преподаване, свободно време, мотивация.
• Едва около 10% завършват интернет формите на обучение.
"Мамо, моля те, искам на мач!"
4 коментара
Проблемът с онлайн обученията и туториалите е бая сериозен, защото все повече хора разчитат основно на тях в работата си. Примерно те карат да правиш нещо непознато за теб и отваряш първия сайт с видео урок, като задължително търсиш най-краткото видео с най-малко непознати думички в него. Копираш примера и се чудиш защо не работи в реална среда. Хората забравят постепенно да пишат код и в проектите масово се виждат копирани блокове от stackoverflow, блогове и туториали без грам разбиране как са подкарани, като за всяка задача се копират пак същите с минимална промяна и всичко извън тях се обявява за лоша практика- непознато е и е извън сигурния източник на best practices, т.е. първа страница на google. Бая пъти съм се сблъсквал след такива начини на намиране на решения и при липса на опит примерно база данни от 1мб с 1000 записа да се окаже прекалено тежка и да се приеме за нормално прост филтър да излиза за минути и да забие сайт, като при днешната техника и милиони пъти повече информация би значило под секунда при познаване на правилата. Но правилата просто са в документация, дебели книги и искат опит за научаване и не е интересно да не можеш след 5 мин да кажеш, че знаеш всичко.
За съжаление вълната на обучение с леки примери в момента повече пречи на индустрията, защото създава кухи специалисти. А основното в програмирането е алгоритмична база и много практически опит с решаване на всякакви задачи и познания на езиците, а не сляпо копиране без никаква идея какво се копира. В момента много хора все едно да ползват чужд език без познания за азбука, лексика и граматика и просто да са събрали списък от 1000 фрази, които разпознават по зрителна и слухова памет. Става да си поискаш хляб, но едва ли за смислено общуване или писане на книги, а лошото е, че с толкова знаниев началото може да заблудиш хората, че знаеш езика. И хората това търсят- бърз начин да покажат, че знаят, независимо от качеството на знанието, и да получат облагите. После защо проекти се влачели и/или са с 0 качество.
Хареса ми това:
Даниел Лидиянов е на мнение, че България не е бедна на разработчици, но е бедна на наистина качествени такива.
Показва картинката след ударното влизане на недоучили хора с единствената идея да се наредят и те като специалисти. Поради ниската си базова основа те рядко могат и да надградят- не са научили азбуката, та да поемат нова информация с разбиране.
Проблемът с кадрите не е само в България - и качество и количесво недостигат навсякъде в Европа и в САЩ. Затова и курсовете и кодинг камповете никнат като гъби.
Не виждам проблем.
Аз смятам, че за никого не е лошо да опита някакъв въвеждащ курс и да си прецени дали е за него тази работа. Вече който реши да се заеме сериозно трябва да се подготви да отдели 1 година яка работа.
Нещо което трябва да се има в предвид е, че това търсене ще е до време. С този темп на производство на "специалисти" скоро разните фронт енд разработчици няма да са толкова дефицитни и добре платени. Струва ми се, че ученето на по-нишови специалности е по-добра идея.
И аз съм на мнение, че пазарът сам ще реши този проблем. Ако някой с посредствени знания успява да си докара приличен доход няма как да вините човека. Към моменга просто пазара засмуква всичко.
До коментар [#1] от "атанас":
"...ниската базова основа" - това е сериозният проблем според мен. Този проблем не може да се реши с няколко курса. Лошото качество на висшето образование подтиква някои ИТ специалисти да твърдят, че няма нужда от обучение по алгоритми, математика, операционни системи - просто трябвало човек да седне и да учи да програмира, непременно за пазара, сега и веднага! Програмирането е инженерна специалност, а инженерът е човек, който е учил като студент почти само неща, които никога няма да ползва, за да може да борави и създава нещата, за които никога не е учил. Това е трънлив път! А повечето търсят лекото....