Превод от банка, но без банка

Европейската комисия прие правила, с които дава тласък за развитие на fintech индустрията

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

- Банките ще се лишат от монопола единствени да държат информация за сметките на своите клиенти

- Трансферите и алтернативни платежни услуги трябва да станат по-евтини в бъдеще

Българският парламент още не се е произнесъл

Законът за платежните услуги, с който директивата влиза в българското законодателство, беше внесен в парламента през октомври, но досега той все още не е бил разглеждан или представен пред водещата Комисия по бюджет и финанси.

Според текста операторите по иницииране на плащане трябва да бъдат лицензирани в централната банка като платежни институции, а компаниите, анализиращи информацията за сметката - да бъдат вписани в публичен регистър. Характерното и за двата типа компании е, че те в нито един момент не държат средствата на клиента.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    uiv06356363 avatar :-|
    uiv06356363
    • - 4

    Банков монопол, логично разкъсван от хиените fintechs, клиента е винаги жертва.

    Нередност?
  • 2
    krasi_kara avatar :-|
    krasi_kara
    • + 6

    Аз ползвам Transferwise и да ти кажа не съм ги хванал още да съм жертва. Виж, PayPal май нещо са си повярвали вече и аз лично ги избягвам съвсем съзнателно вече.

    Нередност?
  • 3
    skitnikapozemqta avatar :-|
    skitnikapozemqta
    • - 3
    • + 1


    До коментар [#2] от "
    krasi_kara
    ":

    Човека над теб има предвид илюзията с която големият бизнес играе пред клиентите като повече 'гъвкавост' и още куп идиотии като 4 стъпки за предпазване 20 пароли и биометрична сигурност, само и само да се съгласят. Но наистина големият бизнес си следва идеологическата линия на вечна печалба и след като покрив минимума за клиентските права ди прави каквото си иска. Ние като най-долното звено нямаме голям избор и за това сме жертва (представете си колонките за музика на амазон и гугъл които записват всичко което чуят). От това следва, че има вариант за доста по-благополучен начин за финансиране но това няма да доведе до печалби и не е последван. Докато рано или късно някой стартъп не се прицели (представете си Елон Мъск с електрическите автомобили).

    2 неща ме притесняват - свързването на фейсбук ще бъде доста голяма загуба за личните права на потребителите. И не знам какъв е тоя фурор за еволюцията на технологиите като властта се премества от банките към фейсбук (откъм информация за клиента) или от банките към собствениците на технологичната мрежа върху която работи блокчейн например..... В този случай въпреки че хората ще си държат парите собствениците на технологията ще държат пазара. Тоест няма значение че ти държиш парите след като единствения начин да разполагаш с тях е чрез блокчейн.... И така от монопол на банките към монопол на собствениците на блокчейн технологията. Някой да ме поправи ако греша.

    Второ. Криптираната защита ще бъде унищожена с навлизането на квантовия компютър.

    Нередност?
  • 4
    max_cavalera avatar :-|
    max_cavalera


    До коментар [#3] от "
    skitnikapozemqta
    ":

    Споделям, особено последното изречение - все едно ми го взе от устата...В момента, в който се намери кой да пусне на пазара рвалния квантов компютър всичко ще се промени драстично.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал