Колко от заплатата изяждат по-високите осигуровки
Два примера за влиянието на вноска "Пенсии" - преди и след нейното повишение
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През тази година осигуровките продължават да се повишават, а това влияе и върху стойността на крайната нетна работна заплата. Затова и при формирането й има някои особености, които служителят е добре да знае. В повечето случаи той не е наясно какви смети стоят зад сумата, която получава в края на месеца, и каква част от осигуровките се поемат за сметка на работодателя и каква - от него. Хората обикновено се договарят за чиста заплата, а пък работодателят смята колко ще е брутното и колко ще му "струва" служителят. Договорът се подписва с посочена брутна сума.
От тази година вноската за фонд "Пенсии" се повишава с един пункт и се разпределя между работодател и работник, като 0.56 са за осигурителя и 0.44 пр. пункта за осигурения. Така общата тежест става 14.8% за родените след 1959 г. (плюс още 5%, които отиват в задължителните пенсионни фондове) и 19.8% за родените преди тази година. Максималният осигурителен доход остава 2600 лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
Предпочитам да разполагам с тези средства сега, вместо да чакам пенсия евентуално. Ще си направя съответните инвестиции и ще си подсигури старините. Сегашната система е имал си-дал си!
До коментар [#1] от "
reynickson
":
Този коментар обикновено е мой:-), благодаря ви, че го пуснахте пръв. Винаги съм бил против това парите ми от осигуровки да отиват в общ кюп, пък после - духаш супата обикновено. Примери колкото искате. Баща ми с 47 стаж получава едва 300 лева пенсия, а 20 години от тоя стаж е втора категория. Виж, за партийните функционери от БКП съм сигурен, че е осигурен тавана на пенсиите, че и над него, комунистите добре са си наредили пасианса. Та докато нямам индивидуална наследствена партида за вноските, хич да не ми обясняват колко съм тъп, нека съм тъп...
До коментар [#2] от "
Г.Е.М.
":
Вярно! Без индивидуална партида пенсионните осигуровки са по-скоро данък!
До коментар [#1] от "reynickson":
Такива курназлии ги слушам от 20 години. Ама като дойде времето да се пенсионират започват кански да пищят, че пенсията им е малка. И се оказва, че не било курназлък, а тарикатлък.
До коментар [#2] от "Г.Е.М.":
Не зная защо някои хора си мислят, че са много умни като ни приказват за индивидуални пенсионни партиди, които да се наследяват. Ама не зацепват, че тези партиди могат да бъдат само в частни пенсионни фондове. В НОИ, където почти половината от сумата за пенсии се доплаща от бюджета няма как да стане. А и че тази работа с индивидуалните партиди не става от днеска за утре. Трябва да измрем тези, които не сме имали възможност за такива партиди. Това беше замислено при реформата в 2000 г. и оттогава непрекъснато се саботира, особено от ГЕРБ. А и ще бъде добре да не намесвате баща Ви в явно неверни данни. Не е възможно да има 47 години стаж, 20 години втора категория и само 300 лв. пенсия. Две от тези три твърдения не са верни. Мой съсед се пенсионира на 58 години с 18 години втора категория и 810 лв. пенсия. Лично аз без да съм с никакви привилегии се пенсионирах в 2016 г. стриктно съгласно закона на 63 години и 10 месеца с 39 години и 6 месеца стаж трета категория и пенсия от 660 лв. Както и колегата "reynickson" вдигате лозунги да не се плащат вноските, а после рьевете, че пенсиите са малки и ни разказвате басни.
До коментар [#5] от "
Един препатил
":
Да си уредим среща на живо с вас, с документи и т. н.? Не ми обяснявайте неща, които са в семейството ми, моля! Баща ми, като каменоделец 15 години, воден втора категория беше приравнен с горски работник, който в трета категория и с малка заплата, без да е виновен грам за тези своеволия от държавата. За разправиите с НОИ да не говорим, лично съм участвал в тях. Ама нали никога не е бил партиец, кой ще му повярва на него точно...
До коментар [#5] от "
Един препатил
":
И ако не е тайна да споменете все пак какво сте работили вие и съседът ви, че сте се уредили с такива пенсии?
Само държавите могат да плащат пенсии... SIC!
Всичко останало е лични инвестиции, от които човек сам да получи това, от което е бил убеден за най-добро за него...
Дали депозити, дали имоти, дали застраховки, дали взаимен фонд..
Убеждават ни как да спестяване от пубертети.. в пенсионен фонд, собственост на ннамкой.. Любомир Христов и Александър Тодоров ясно са посочили кой всъщност прави пачка от .. клиентите им,,
Закриха ги в данъкообразния им вариант в цяла Европа,, освен ж БГ и РО...
Вие ли сте най-тъпите в Европа?..., че да си давате на михлюзи всеки месец по 30/150 лв, които НЯМА да се наследяват?
Независимо какъв принос има всеки от вас? 4%.. за ПД, всяка вноска.. и по 1% НА ГОДИНА... Погледнете си извлечението..
Платили сте за Фърлата на Даниела към 30-40 % с парите си..
Алианц печели.. Доверие печели.. Сила, Топлина, и как се прекръстиха холандците... Вие им осигурявате мохабета.. И те ви се СМЕЯТ, будали.. те ви и презират..
Както Прас... но по протестантски префинени..
Колко пъти го обясняваме и така някои не го разбраха: тези отчисления не са за ВАШИТЕ бъдещи пенсии, те са за СЕГАШНИТЕ пенсионери.Това е ДАНЪК. И както и да се въртите ще ви ги вземат, както всеки данък. Защото държавата няма друг начин да намери пари за сегашните пенсии, с данъците ги взема. Просто ще го нарече другояче, например ДДС :)
А за бъдещите ви пенсии е ОБЕЩАНИЕ: Ако давате сега държавата ще ви дава в бъдеще във вид на пенсии. Ако ни давате повече ще ви даваме по-големи пенсии, това ви обещава държавата.
Нищо друго, само обещание, ако фалира държавата фалират и пенсиите, ако богатее държавата и пенсиите стават по-големи. Но в общи линии нямат много общо като абсолютен размер с това което сте дали сега. Разликата настъпва при разпределението на отделената от държавата сума за пенсии: давал по-малко получава по-малък дял.
Относно това, че работил 45 години а пенсията 300лв. Напълно е възможно ако е от старите пенсионери. Тогава заплатите при социализма бяха ниски, съответно базата върху която се изчислява ниска. Аз специално търсех 3 години с най-висока заплата за да имам висока база. Други пък със същата цел отиваха да стават миньори последните 3 години преди пенсия. Ако е комбинирано с заплата под масата при "демокрацията" резултатът е ясен.
Дори и не особено старите пенсионери /примерно преди /10 години/ са от пострадалите. Просто понеже тези 10 години заплатата все пак расте, съответно базата и пенсията на по-младите пенсионери. А трудът един и същ.
[quote#1:"reynickson"] Ще си направя съответните инвестиции и ще си подсигури старините. [/quote]
Само приказки и благи намерения. Докато е млад човек си мисли, че старостта и пенсионирането е някъде безкрайно в далечината, живее за днешният ден. Докато един ден внезапно се оказва стар и без нищо спестено зад гърбът си. Така е за огромното мнозинство.
Абе те живеят на кредит от месец за месец, вие ми говорите за инвестиции, глупости. И се оказват с нищожните социални пенсии и почват да плюят по държавата.
Като един колега, цял живот на началнически позиции, по-добре от мен. А пенсията му наполовина от моята. Само че при "демокрацията" предпочел да си получава парите под масата, базата и отчисленията ниски, съответно пенсията мизерна. Ама не обвинява себе си а държавата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.